Logo e-OPAK - Ogólnopolska Pomoc Drogowa
Wezwij Pomoc 24h/7

Pomoc drogowa 24/7

Zgłoś awarię online

Wypełnij formularz

+48 531 120 251

Telefoniczne zgłaszanie awarii

Serwis

+48 512 640 361

Wszystko poza zgłaszaniem awarii (8:00-16:00)

Edit Template
Wezwij Pomoc 24h/7

Pomoc drogowa 24/7

Zgłoś awarię online

Wypełnij formularz

+48 531 120 251

Telefoniczne zgłaszanie awarii

Serwis

+48 512 640 361

Wszystko poza zgłaszaniem awarii (8:00-16:00)

Edit Template

Opłaty drogowe i winiety w Portugalii

Opłata za przejazd autostradą w Portugalii jest naliczana na podstawie przejechanej odległości. Można ją uiścić na stacjach poboru opłat lub za pomocą systemów elektronicznych.

Gdy Twoje auto Cię zawiedzie,

Ogólnopolska Pomoc Drogowa e-OPAK

My nie zawodzimy. Jesteśmy zawsze tam gdzie tego potrzebujesz.

Ogólne informacje o opłatach drogowych w Portugalii

Większość autostrad w Portugalii jest płatna. Opłaty są pobierane albo tradycyjnie na stacjach poboru opłat, gdzie można dokonać bezpośredniej płatności, albo za pomocą systemów elektronicznych. Wysokość opłaty zależy od przejechanej odległości. Stacje poboru opłat i odcinki autostrad są odpowiednio oznakowane.

Czas pobytu pomiędzy dwiema stacjami poboru opłat jest ograniczony do 12 godzin. Przekroczenie tego limitu czasu skutkuje naliczeniem podwójnej opłaty za najdłuższy możliwy odcinek do punktu płatności/wyjazdu.

Opłaty drogowe dla aut osobowych w Portugalii

Samochody osobowe podlegają różnym opłatom w zależności od ich wysokości przy przedniej osi, poniżej lub powyżej 1,1 metra.

Opłaty drogowe dla zestawów w Portugalii

Zestawy z pojazdami ciągnącymi, których wysokość przy przedniej osi nie przekracza 1,1 metra, są traktowane jak samochody osobowe. W przypadku zestawów, gdzie pojazd ciągnący ma wysokość ponad 1,1 metra przy przedniej osi, klasyfikacja zależy od liczby osi całego zestawu.

Opłaty drogowe dla zestawów w Portugalii

Kampery są klasyfikowane w zależności od liczby osi; osie tandemowe liczone są jako dwie osie.

Klasy pojazdów w Portugalii

Klasa 1Motocykle, samochody osobowe (również z przyczepą) o wysokości poniżej 1,1 metra przy przedniej osi.
Klasa 2Pojazdy z dwiema osiami i wysokością 1,1 metra lub wyższą przy przedniej osi.
Klasa 3Pojazdy z trzema osiami i wysokością 1,1 metra lub wyższą przy przedniej osi.
Klasa 4Pojazdy z więcej niż trzema osiami i wysokością 1,1 metra lub wyższą przy przedniej osi.

Systemy płatności za autostrady w Portugalii

W Portugalii większość autostrad posiada tradycyjne punkty poboru opłat gdzie możemy zapłacić kartą lub gotówką. Jednak istnieją również autostrady, na których pojazd musi zostać wcześniej zarejestrowany w systemie a płatność odbywa się automatycznie i jest pobierana z konta.

Odcinki z konwencjonalnym poborem opłat w Portugalii

Na tradycyjnych odcinkach drogowych z opłatami pobiera się bilet przy wjeździe, który jest opłacany przy wyjeździe z autostrady lub przy zmianie trasy na stacjach poboru opłat. Ponadto, istnieją pasy ruchu przeznaczone dla użytkowników transpondera Via Verde, pozwalające na przejazd bez zatrzymywania się.

Odcinki z elektronicznym poborem opłat w Portugalii

Na tych autostradach znajdują się wyłącznie elektroniczne bramki poboru opłat, oznaczone niebieskim znakiem z napisem „electronic toll only”. Płatność na miejscu nie jest możliwa; pojazd musi być zarejestrowany wcześniej w systemie.

Opłaty drogowe dla samochodów z wypożyczalni w Portugalii

Samochody z wypożyczalni międzynarodowych często są wyposażone w transponder Via Verde. Opłaty drogowe są wtedy doliczane do końcowego rozliczenia wynajmu.

W przypadku używania wynajętych samochodów z portugalskimi tablicami rejestracyjnymi bez nadajnika, można uiścić opłaty drogowe od 48 godzin do 5 dni po przejechaniu autostrady w każdym oddziale poczty, podając numer rejestracyjny pojazdu. Tablica rejestracyjna jest zapisywana przez system poboru opłat aż do momentu zapłaty należności.

Jak zapłacić za autostrady w Portugalii

Opłata u obsługi stacji poboru opłat

Bilet pobierany na stacjach poboru opłat jest opłacany gotówką lub kartą kredytową (Mastercard, Visa) przy opuszczaniu autostrady lub zmianie trasy.

Na niektórych autostradach, takich jak A7, A8, A11, A15, A17 (na południe od Miry), płatność kartą kredytową nie jest możliwa.

Automatyczne płatności elektroniczne

Na konwencjonalnych odcinkach drogowych w Portugalii, bilety są pobierane przy wjeździe i płatne gotówką lub kartą kredytową (Mastercard, Visa) przy wyjeździe z autostrady lub przy zmianie trasy.

Na niektórych autostradach, np. A7, A8, A11, A15, A17, płatność kartą kredytową nie jest możliwa. W takich przypadkach konieczna jest rejestracja pojazdu z zagranicznymi tablicami rejestracyjnymi w systemie do elektronicznego poboru opłat, takim jak EASYToll, TOLLCard lub karty prepaid, lub konieczne jest posiadanie transpondera Via Verde lub innego urządzenia nadawczego.

Opłata elektroniczna jest realizowana z góry w zależności od wybranego systemu lub odliczana z doładowania lub karty kredytowej.

EASYToll
System EASYToll jest odpowiedni na pobyt do 30 dni. Na czterech punktach przygranicznych „Welcome Points” można przypisać kartę kredytową lub debetową (Mastercard, Visa lub Maestro) do numeru rejestracyjnego pojazdu (A28: Viana do Castelo, około 20 km od początku autostrady; A24: Chaves; A25: Vilar Formoso/Alto do Leomil; A22: Vila Real de Santo António/Castro Marim). Potwierdzenie służy jako dowód zapłaty i należy je mieć przy sobie. Karta kredytowa lub debetowa jest automatycznie obciążana opłatą za przejazd i opłatą administracyjną w wysokości 0,32 euro za każdy przejazd oraz jednorazową opłatą aktywacyjną w wysokości 0,74 euro.

Alternatywnie można zarejestrować numer rejestracyjny i kartę kredytową online.

TOLLCard
Dla dłuższych lub częstszych pobytów dostępna jest TOLLCard, ważna przez rok karta prepaid o wartości 5, 10, 20 lub 40 euro. Można ją kupić online lub na miejscu w oddziałach poczty portugalskiej (CTT) oraz w wielu punktach obsługi autostrad z elektronicznym systemem opłat, płacąc gotówką lub kartą kredytową. Po zakupie na miejscu kartę należy aktywować online lub wysyłając SMS na numer podany na karcie, podając numer rejestracyjny pojazdu. Gdy saldo jest bliskie wyczerpania, otrzymuje się powiadomienie SMS. Oprócz opłaty za przejazd, naliczana jest jednorazowa opłata aktywacyjna w wysokości 0,74 euro oraz opłaty administracyjne za każdy przejazd w wysokości 0,32 euro. Saldo można sprawdzić online, a aktywacja kilku kart jest możliwa.

Wirtualne karty prepaid
Na krótkie pobyty nadają się wirtualne karty prepaid. Prepaid Ticket dla klas pojazdów 1 i 2 dostępny jest w dwóch wariantach: Wirtualna Karta na 3 dni, ważna na nieograniczoną liczbę przejazdów w ciągu 3 dni, kosztuje 20 euro plus jednorazowa opłata aktywacyjna w wysokości 0,74 euro. Wirtualna Karta Wieloprzejazdowa jest ważna na z góry określoną trasę (z lotnisk Faro lub Porto aż do granicy hiszpańskiej) i jest doładowywana odpowiednią kwotą plus jednorazowa opłata aktywacyjna w wysokości 0,74 euro. Bilety można kupić w oddziałach poczty portugalskiej (CTT), online, na lotnisku Porto oraz w punktach obsługi autostrad z elektronicznym

Opłaty drogowe w krajach sąsiednich

Hiszpania

Nasza misja

Łączymy niesienie pomocy innym z przyjemnością i naszą fascynacją do motoryzacji. Świadczymy usługi na najwyższym poziomie, wciąż podnosząc kwalifikacje i poprzeczkę. Jesteśmy przekonani, że nasze usługi w sposób znaczący poprawią możliwości uzyskania pomocy na polskich drogach.

Wyszukiwanie

Profile

Facebook

e-OPAK na Facebooku