fbpx
Logo e-OPAK - Ogólnopolska Pomoc Drogowa
Wezwij Pomoc 24h/7

Pomoc drogowa 24/7

Zgłoś awarię online

Wypełnij formularz

+48 531 120 251

Telefoniczne zgłaszanie awarii

Serwis

+48 512 640 361

Wszystko poza zgłaszaniem awarii (8:00-16:00)

Edit Template

Opłaty drogowe i winiety w Czechach

Na autostradach w Czechach wymagana jest elektroniczna winieta (eDalnice). E-winieta dostępna jest online oraz w punktach sprzedaży na miejscu. Pojazdy o masie powyżej 3,5 tony płacą opłaty drogowe zależne od przejechanej trasy za pomocą urządzenia nadawczego.

Gdy Twoje auto Cię zawiedzie,

Ogólnopolska Pomoc Drogowa e-OPAK

My nie zawodzimy. Jesteśmy zawsze tam gdzie tego potrzebujesz.

Ogólne informacje o opłatach drogowych w Czechach

Autostrady i drogi szybkiego ruchu w Czechach, z nielicznymi wyjątkami, są objęte obowiązkiem posiadania winiety dla pojazdów do 3,5 tony DMC. Wymagane są elektroniczne winiety. W przypadku zestawów pojazdów (samochód + przyczepa), decydująca jest masa całkowita pojazdu ciągnącego. Dla pojazdów o masie powyżej 3,5 tony DMC pobierana jest opłata drogowa zależna od przejechanej trasy.

Odcinki dróg wolne od opłat są oznaczone tablicą z napisem „BEZ POPLATKU” lub białą tabliczką dodatkową (umieszczoną pod znakiem autostrady) z przekreślonym symbolem winiety.

Opłaty drogowe dla motocykli w Czechach

Motocykle i trójkołowce nie wymagają winiety na czeskich drogach.

Opłaty drogowe dla zestawów pojazdów w Czechach

Przyczepy są zwolnione z konieczności posiadania winiety. Wymóg posiadania winiety zależy od masy pojazdu ciągnącego, która nie może przekraczać 3,5 tony DMC

Opłaty drogowe dla kamperów w Czechach

Kampery do 3,5t DMC liczone są jak auta osobowe. Dla kamperów o masie powyżej 3,5 tony pobierana jest opłata drogowa zależna od przejechanej trasy za pomocą elektronicznego nadajnika.

Winiety w Czechach

Elektroniczne winiety (Elektronická dálniční známka) są powiązane z numerem rejestracyjnym pojazdu. Można je nabyć online, a także w punktach sprzedaży (urzędy pocztowe, stacje benzynowe EuroOil) oraz w automatach na miejscu. Płatność na miejscu może być dokonana gotówką lub kartą (kredytową lub bankową), przy czym w automatach nie ma możliwości płatności gotówką. Przy zamówieniu online płatność dokonywana jest kartą kredytową lub przelewem. W przypadku przelewu winieta jest ważna dopiero po otrzymaniu potwierdzenia płatności. Elektroniczne winiety można kupić z trzy miesięcznym wyprzedzeniem i są ważne od wybranego dnia do północy ostatniego dnia wybranego okresu. Przy zakupie można poprosić o powiadomienie o wygaśnięciu winiety. Jeśli numer rejestracyjny Twojego pojazdu posiada litery specjalne, takie jak na przykład niemieckie umlauty Ö, Ü itp. należy podać zwykły odpowiednik O, U. Osoby, które płacą w sklepie internetowym spółki autostradowej przelewem, muszą najpierw przeliczyć kwotę w koronach na złotówki według aktualnego kursu, w przeciwnym razie może dojść do zwrotu płatności.

Od marca 2024 roku planowane jest wprowadzenie winiety jednodniowej.

Auto do 3,5t
Zestaw
Motor
Kamper
Winieta 10 dniowa
310 CZK (ok. 13€)
310 CZK (ok. 13€)
310 CZK (ok. 13€)
Winieta 30 dniowa
440 CZK (ok. 18€)
440 CZK (ok. 18€)
440 CZK (ok. 18€)
Winieta roczna
1500 CZK (ok. 62€)
1500 CZK (ok. 62€)
1500 CZK (ok. 62€)

Ceny w Koronach Czeskich (CZK)

Pojazdy na gaz ziemny lub biometan płacą połowę ceny.

Pojazdy do 3,5 tony DMC.

Przyczepy nie podlegają osobnym opłatom.

Elektryczne, wodorowe i hybrydowe pojazdy (o maksymalnej emisji CO2 wynoszącej 50 g/km) nie wymagają winiety, polskie pojazdy mogą być zwolnione z opłat drogowych po złożeniu odpowiedniego wniosku. Wymagany jest jednak urzędowo poświadczony podpis lub podpis elektroniczny. Wniosek o zwolnienie z opłat drogowych w Czechach

Opłaty dla pojazdów powyżej 3,5t w Czechach

Dla pojazdów o masie całkowitej powyżej 3,5 tony opłaty drogowe na autostradach, drogach szybkiego ruchu oraz na oznaczonych odcinkach dróg tzw. 1. klasy są pobierane za pomocą satelitarnego urządzenia nadawczego (On-board-unit OBU 5051).

Wysokość opłat na poszczególnych odcinkach drogowych jest obliczana na podstawie kategorii drogi, długości trasy (liczba kilometrów), kategorii pojazdu, która wynika z klasy wagowej, liczby osi i klasy emisji spalin, a także pory dnia (w godzinach 22-5 ceny są częściowo wyższe).

Kalkulator opłat drogowych

Urządzenia nadawcze są dostępne w biurach Mytocz. Przed korzystaniem z płatnej drogi pojazd musi być zarejestrowany w elektronicznym systemie poboru opłat, należy wpłacić kaucję w wysokości 2468 CZK i właściwie zamontować urządzenie nadawcze w pojeździe. Możliwe są obie formy płatności: pre-pay (płatność z góry) oraz post-pay (płatność z dołu na podstawie umowy). Aby zarejestrować się na koncie klienta online Mytocz, wymagana jest elektroniczna identyfikacja.

Lista punktów obsługi klienta

Mapa płatnych odcinków dróg

Opłaty drogowe w krajach sąsiednich

Austria

Niemcy

Polska

Słowacja

Oceń tą stronę