Logo e-OPAK - Ogólnopolska Pomoc Drogowa
Wezwij Pomoc 24h/7

Pomoc drogowa 24/7

Zgłoś awarię online

Wypełnij formularz

+48 531 120 251

Telefoniczne zgłaszanie awarii

Serwis

+48 512 640 361

Wszystko poza zgłaszaniem awarii (8:00-16:00)

Edit Template
Wezwij Pomoc 24h/7

Pomoc drogowa 24/7

Zgłoś awarię online

Wypełnij formularz

+48 531 120 251

Telefoniczne zgłaszanie awarii

Serwis

+48 512 640 361

Wszystko poza zgłaszaniem awarii (8:00-16:00)

Edit Template

Hiszpania

Opłaty drogowe i winiety w Hiszpanii

Opłaty za przejazd autostradami w Hiszpanii naliczane są na podstawie przejechanej odległości i pobierane na stacjach poboru opłat, bez konieczności posiadania winiety. Autostrady miejskie i obwodnice często są wolne od opłat. Aby korzystać z pasów Télépéaje, wymagane jest posiadanie urządzenia nadawczego.

Ogólne informacje o opłatach drogowych w Hiszpanii

W Hiszpanii sieć autostrad jest zarządzana przez różne podmioty i na niektórych odcinkach obowiązują opłaty drogowe. Jednakże drogi ekspresowe są dostępne bez opłat.

Opłaty za korzystanie z autostrad są zazwyczaj pobierane na prywatnych autostradach (autopistas) przy bramkach. Do niedawna autostrady publiczne (autovías) były bezpłatne. Od 2022 roku na publicznej autostradzie A-636 w Kraju Basków wprowadzono elektroniczny system poboru opłat typu free-flow, a planowane jest rozszerzenie tego systemu na inne odcinki autostrad. W większych miastach, takich jak Barcelona, Bilbao, Walencja czy Alicante, dostępne są bezpłatne obwodnice i miejskie autostrady. Autostrada obwodowa Madrytu jest częściowo płatna.

Wysokość opłat drogowych zależy także od pory dnia, tygodnia czy świąt.

Opłaty drogowe dla zestawów pojazdów w Hiszpanii

Jednoosiowe przyczepy bez podwójnych opon nie podlegają oddzielnej opłacie drogowej. Natomiast zestawy pojazdów wyposażone w bliźniaki podlegają wyższym opłatom drogowym.

Opłaty drogowe dla kamperów w Hiszpanii

Kampery wyposażone w bliźniaki są obciążane wyższymi opłatami drogowymi, niezależnie od ich dopuszczalnej całkowitej masy.

Planujesz wyjazd do Hiszpanii?

Nie zapomnij o ubezpieczeniu turystycznym

dopasowanym do Twoich potrzeb.

Klasyfikacja pojazdów w Hiszpanii

Większość spółek zarządzających autostradami rozróżnia kategorie pojazdów na „Ligeros” (lekkie) i „Pesados” (ciężkie).

Ligeros (Lekkie)Motocykle bez lub z wózkiem bocznym oraz pojazdy do 3 osi bez bliźniaczych opon (np. samochody osobowe bez lub z przyczepą, kampery bez podwójnych opon).
Pesados 1 (Ciężkie 1)Pojazdy do 3 osi z podwójnymi oponami (na przykład samochody osobowe z przyczepami wyposażonymi w bliźniacze opony, kampery z bliźniaczymi oponami).
Pesados 2 (Cięzkie 2)Pojazdy o 4 lub więcej osiach (na przykład samochody osobowe z przyczepą dwuosiową lub o większej liczbie osi, z których przynajmniej jedna oś wyposażona jest w bliźniacze opony).

Gdy Twoje auto Cię zawiedzie,

Ogólnopolska Pomoc Drogowa e-OPAK

My nie zawodzimy. Jesteśmy zawsze tam gdzie tego potrzebujesz.

Płatności za autostrady w Hiszpanii

Płatności w punktach poboru opłat

Na większości autostrad wysokość opłaty zależy od przebytej odległości. Na bramkach wjazdowych pobiera się bilet i płaci dopiero przy zmianie autostrady lub jej opuszczeniu. Kasy z zieloną strzałką zazwyczaj są obsadzone przez personel.

Na niektórych odcinkach pobiera się stałą opłatę na bramkach bez względu na długość podróży, nie wymaga to pobierania biletu. W niektórych miejscach wrzuca się odliczoną kwotę do lejka. Kwota do zapłaty jest wyświetlana z odpowiednim wyprzedzeniem.

Opłaty można dokonywać gotówką lub najpopularniejszymi międzynarodowymi kartami kredytowymi (np. VISA, Mastercard). Przedpłacone karty kredytowe i karty bankowe (z symbolem Maestro lub V-Pay) nie są akceptowane do płatności.

Na pasach przeznaczonych wyłącznie dla płatności kartą „vias automáticas” można płacić kartą kredytową. Najpierw wkłada się bilet, a następnie kartę kredytową (z paskiem magnetycznym umieszczonym na dole po prawej stronie) do automatu. Po naciśnięciu przycisku otrzymuje się potwierdzenie płatności.

Stanowiska oznaczone jako „Télépéaje”, „VIA-T” lub tylko „T” są przeznaczone dla kierowców posiadających transponder (urządzenie nadawcze) z odpowiednim płatnym kontraktem.

Dla pojazdów do 3,5t można używać transpondera francuskiej firmy bip&go. Można go zamówić online i jest ważny również we Francji, a także może być aktywowany dla Włoch i Portugalii.

System Free-flow

Na 23-kilometrowym odcinku baskijskiej autostrady Dekarga A-636 między Beasain a Bergara, od 2022 roku opłaty drogowe są pobierane elektronicznie za pomocą systemu rozpoznawania tablic rejestracyjnych. Aby dokonać płatności, należy wcześniej zarejestrować numer rejestracyjny pojazdu i połączyć go z kartą bankową. Motocykle korzystają z tej drogi bez opłat.

W przypadku pojazdów wyposażonych w transpondery do korzystania z dróg Télépéaje, opłaty są rozliczane automatycznie.

Przykładowe opłaty za autostrady w Hiszpanii

Ceny w kategorii Ligeros (Małe pojazdy)

Auto do 3,5t
Zestaw
Motor
Kamper
Granica Francusko Hiszpańska - Barcelona - Tarragona (AP7)
-
-
-
-
Barcelona - Manresa (C16)
12,34€
12,34€
7,53€
12,34€
Barcelona - Saragossa (AP7 - AP2)
-
-
-
-
Saragossa - Bilbao (AP68)
34,20€
34,20€
34,20€
34,20€
Tarragona - Alicante (AP7)
-
-
-
-
Kartagena - Vera (AP7)
9,25€
9,25€
9,25€
9,25€
Madryt - Toledo (AP41)
7,95€
7,95€
7,95€
7,95€

Za kampery na bliźniakach ceny są wyższe o około 55%

Opłaty drogowe w krajach sąsiednich

Francja

Portugalia

Nasza misja

Łączymy niesienie pomocy innym z przyjemnością i naszą fascynacją do motoryzacji. Świadczymy usługi na najwyższym poziomie, wciąż podnosząc kwalifikacje i poprzeczkę. Jesteśmy przekonani, że nasze usługi w sposób znaczący poprawią możliwości uzyskania pomocy na polskich drogach.

Wyszukiwanie

Profile

Facebook

e-OPAK na Facebooku