Wezwij Pomoc 24h/7

Pomoc drogowa 24/7

Zgłoś awarię online

Wypełnij formularz

+48 531 120 251

Telefoniczne zgłaszanie awarii

Serwis

+48 512 640 361

Wszystko poza zgłaszaniem awarii (8:00-16:00)

Edit Template
Start » Blog » Porady » Jak prawidłowo zabezpieczyć pojazd podczas awarii lub wypadku?

Jak prawidłowo zabezpieczyć pojazd podczas awarii lub wypadku?

Jeśli Twój samochód się zepsuje, musisz pamiętać o kilku rzeczach. Dzięki tym dwunastu krokom zrobisz wszystko jak należy – i ochronisz siebie i swoich pasażerów.

Silnik się zatrzymał, pękła opona, zerwał się pasek rozrządu: przyczyn awarii samochodu jest wiele. I zwykle zdarzają się w złym momencie. Na przykład na autostradzie. Wtedy trzeba zachować spokój – i prawidłowo zareagować.

12 kroków na zabezpieczenie pojazdu podczas awarii lub wypadku:

 1. Przede wszystkim włącz światła awaryjne zaraz po zauważeniu awarii.
 2. Staraj się dotrzeć do miejsca parkingowego lub do miejsca postoju. Jeśli nie jest to już możliwe, należy pozwolić samochodowi stoczyć się na twarde pobocze, pas awaryjny autostrady lub na prawą stronę drogi.
 3. Po zatrzymaniu się pojazdu skręć kołami w prawą stronę. W przypadku kolizji tylnej zapobiegnie to katapultowaniu samochodu z powrotem na drogę.
 4. Włącz światła postojowe w czasie gdy jest ciemno.
 5. Wyłącz silnik.
 6. Zalecamy, aby wszystkie osoby znajdujące się w pojeździe miały kamizelkę odblaskową.
 7. Niech wszyscy pasażerowie wysiądą od strony pobocza i pod żadnym pozorem nie kierują się w stronę jezdni. Jeśli masz ze sobą psa: pamiętaj, aby trzymać go na smyczy.
 8. Udaj się w bezpieczne miejsce oczekiwania, ale nie przekraczaj w tym celu jezdni. Na autostradzie lub drodze ekspresowej: wyjdź za barierę ochronną.
 9. Jeśli Twój pojazd zgubił ładunek lub części pojazdu zagrażają ruchowi drogowemu, musisz wezwać policję pod numerem alarmowym 112. Nie należy próbować samodzielnie odzyskiwać z autostrady lub drogi szybkiego ruchu zagubionych przedmiotów.
 10. Ustaw trójkąt ostrzegawczy co najmniej 100 m za samochodem (dla ułatwienia – to odległość pomiędzy słupkami drogowymi). – Otwarty bagażnik stanowi dodatkowe ostrzeżenie dla jadących z tyłu pojazdów.
 11. Wezwij pomoc drogową przez telefon komórkowy, aplikację pomocy drogowej e-OPAK lub słupek alarmowy (na drogach ekspresowych i autostradach co dwa kilometry, czarne strzałki na słupkach odblaskowych wskazują najkrótszą drogę). Pamiętajmy, żeby idąc do punktu SOS w miarę możliwości poruszać się po zewnętrznej stronie barierki. Zanim wybierzemy się do punktu SOS, należy odczytać na najbliższym słupku drogowym kilometr autostrady, na którym utknął nasz samochód. Podaj swoje imię i nazwisko, kilometr oraz kierunek jazdy. Marka, typ i kolor pojazdu ułatwią pomocy drogowej znalezienie Ciebie. Pomocne jest również podanie informacji o przyczynie awarii, np. komunikat o błędzie na wyświetlaczu pojazdu lub opis wskaźnika lub lampki ostrzegawczej. Nietypowe odgłosy, zapachy czy wibracje podczas jazdy lub para wydobywająca się z komory silnika lub wydechu również mogą wskazywać na przyczynę awarii.
 12. Po usunięciu awarii należy spakować trójkąt ostrzegawczy.
Oceń stronę

Lokalizacje

Sprawdź obszary działania

Sprawdź w których województwach, miastach i na jakich drogach świadczymy usługi pomocy drogowej takie jak: Mobilne naprawy, holowanie, odpalanie samochodów, dowóz paliwa i inne.

Sprawdź

Partnerstwo

Zostań naszym partnerem

Prowadzisz firmę świadczącą usługi pomocy drogowej? Jesteś mobilnym mechanikiem? Posiadasz mobilną wulkanizację? Wypełnij formularz i dołącz do e-OPAK

Zostań Partnerem

Nasza Misja

Łączymy niesienie pomocy innym z przyjemnością i naszą fascynacją do motoryzacji. Świadczymy usługi na najwyższym poziomie, wciąż podnosząc kwalifikacje i poprzeczkę. Jesteśmy przekonani, że nasze usługi w sposób znaczący poprawią możliwości uzyskania pomocy na polskich drogach.

Serwis

Wyszukiwanie

Newsletter