Logo e-OPAK - Ogólnopolska Pomoc Drogowa
Wezwij Pomoc 24h/7

Pomoc drogowa 24/7

Zgłoś awarię online

Wypełnij formularz

+48 531 120 251

Telefoniczne zgłaszanie awarii

Serwis

+48 512 640 361

Wszystko poza zgłaszaniem awarii (8:00-16:00)

Edit Template
Wezwij Pomoc 24h/7

Pomoc drogowa 24/7

Zgłoś awarię online

Wypełnij formularz

+48 531 120 251

Telefoniczne zgłaszanie awarii

Serwis

+48 512 640 361

Wszystko poza zgłaszaniem awarii (8:00-16:00)

Edit Template

Bośnia i Hercegowina

Opłaty drogowe i winiety w Bośni i Hercegowinie

W Bośni i Hercegowinie tylko na niektórych odcinkach autostrad i dróg obowiązują opłaty drogowe. Opłaty pobierane są na bramkach.

Ogólne informacje o opłatach drogowych w Bośni i Hercegowinie​

Opłaty drogowe są naliczane na niektórych segmentach autostrady A1, w tym w rejonie Sarajewa, na południu od Mostaru, a także przy północnej granicy z Chorwacją w okolicy miejscowości Modriča (w Federacji Bośni i Hercegowiny). Dodatkowo, opłaty drogowe dotyczą drogi E661 między Banja Luką a Gradišką oraz autostrady „Autoput 9. Januar”, która łączy Banja Lukę z Doboj (w Republice Serbskiej).

Opłaty drogowe dla samochodów osobowych w Bośni i Hercegowinie

Samochody osobowe do 3,5t oraz motocykle podlegają różnym stawkom opłat drogowych w zależności od wysokości pojazdu przy przedniej osi (do 1,3 m i powyżej 1,3 m).

Opłaty drogowe dla zestawów pojazdów w Bośni i Hercegowinie

Pojazdy z przyczepami podlegają różnym stawkom, w zależności od wysokości pojazdu przy przedniej osi pojazdu ciągnącego, liczby osi, a częściowo także od wagi.

Opłaty drogowe dla kamperów w Bośni i Hercegowinie

Kampery podlegają różnym stawkom opłat, w zależności od wysokości kampera przy przedniej osi, liczby osi, a częściowo także od jego wagi.

Planujesz wyjazd do Bośni i Hercegowiny?

Nie zapomnij o ubezpieczeniu turystycznym

dopasowanym do Twoich potrzeb.

Bramki poboru opłat w Bośni i Hercegowinie

Przy wjeździe na autostradę konieczne jest pobranie biletu z bramek poboru opłat. Opłata za przejazd, która jest uiszczana przy zjeździe, zależy od długości pokonanej trasy. Pasy na podjeździe na stacje poboru opłat są wyraźnie oznaczone, aby ułatwić kierowcom wybór odpowiedniego pasa zgodnie z preferowaną metodą płatności i dostępnością obsługi.

Kategorie pojazdów w Bośni i Hercegowinie

W systemie poboru opłat drogowych, pojazdy są klasyfikowane do różnych kategorii w zależności od ich typu i charakterystyk. Klasyfikacja ta ma na celu ustalenie odpowiednich stawek opłat za przejazd. Pojazdy mogą być podzielone na różne klasy, na przykład w oparciu o ich masę całkowitą, wysokość, liczbę osi czy rodzaj pojazdu.

Kategoria 1Motocykle i samochody osobowe (2 osie) o DMC poniżej 3,5t oraz poniżej 1,3m wysokości przy przedniej osi
Kategoria 2Samochody osobowe i zestawy z przyczepami (2 lub 3 osie) poniżej 3,5t DMC oraz powyżej 1,3m wysokości przy przedniej osi
Kategoria 3Samochody osobowe i zestawy z przyczepami (2 lub 3 osie) powyżej 3,5t DMC oraz powyżej 1,3m wysokości przy przedniej osi
Kategoria 4Samochody osobowe i zestawy z przyczepami (powyżej 3 osi) powyżej 3,5t DMC oraz powyżej 1,3m wysokości przy przedniej osi

Gdy Twoje auto Cię zawiedzie,

Ogólnopolska Pomoc Drogowa e-OPAK

My nie zawodzimy. Jesteśmy zawsze tam gdzie tego potrzebujesz.

Jak zapłacić za autostrady w Bośni i Hercegowinie

Gotówka/Karta Bankowa/Karta Kredytowa

Na wszystkich stacjach poboru opłat można płacić gotówką w Markach zamiennych (Marki Bośniackie – BAM) lub w euro (Nie ma możliwości płacenia bilonem). Często akceptowane są również najpopularniejsze karty kredytowe oraz karty bankowe z symbolem Maestro.

Płatność Elektroniczna

W części kraju, w Federacji Bośni i Hercegowiny, opłaty na autostradzie A1 mogą być dokonywane elektronicznie przy użyciu urządzenia nadawczego ACC w systemie przedpłaty. Transponder oferuje około 20% zniżki, można go doładowywać i jest ważny na czas nieokreślony. Można go nabyć na wszystkich stacjach poboru opłat i musi być zarejestrowany na odpowiedni numer rejestracyjny pojazdu.

W częściach Republiki Serbskiej opłaty na autostradach wokół Banja Luki mogą być dokonywane elektronicznie za pomocą urządzenia nadawczego ENP. Jest ono dostępne na stacjach poboru opłat Jakupovci, Prnjavor i Kladari.

Przykładowe ceny za przejazd autostradami w Bośni i Hercegowinie

Auto do 3,5t
Zestaw
Motor
Kamper
Zenica - Tarčin (A1 przy Sarajevo)
4,86€
9,72€
4,86€
9,72€
Medugorje - Ljubuški (A1 przy Mostarze)
0,61€
1,28€
0,61€
1,28€
Banja Luka - Gradisk (E661)
2,05€
4,09€
1,02€
6,14€
Banja Luka - Doboj
3,84€
7,68€
3,71€
11,51€

Ceny w Euro, według kursu 1 EUR = 1,95 BAM

Ceny w euro mogą się różnić w zależności od kursu

Ceny orientacyjne – mogą wystąpić różnice w związku z różnymi kategoriami pojazdów

Opłaty drogowe w krajach sąsiednich

Chorwacja

Czarnogóra

Serbia

Nasza misja

Łączymy niesienie pomocy innym z przyjemnością i naszą fascynacją do motoryzacji. Świadczymy usługi na najwyższym poziomie, wciąż podnosząc kwalifikacje i poprzeczkę. Jesteśmy przekonani, że nasze usługi w sposób znaczący poprawią możliwości uzyskania pomocy na polskich drogach.

Wyszukiwanie

Profile

Facebook

e-OPAK na Facebooku