fbpx
Logo e-OPAK - Ogólnopolska Pomoc Drogowa
Wezwij Pomoc 24h/7

Pomoc drogowa 24/7

Zgłoś awarię online

Wypełnij formularz

+48 531 120 251

Telefoniczne zgłaszanie awarii

Serwis

+48 512 640 361

Wszystko poza zgłaszaniem awarii (8:00-16:00)

Edit Template
Wezwij Pomoc 24h/7

Pomoc drogowa 24/7

Zgłoś awarię online

Wypełnij formularz

+48 531 120 251

Telefoniczne zgłaszanie awarii

Serwis

+48 512 640 361

Wszystko poza zgłaszaniem awarii (8:00-16:00)

Edit Template
Start » Blog » Porady » Co to jest korytarz życia i jak go stosować?

Co to jest korytarz życia i jak go stosować?

Korytarz życia to pojęcie, które oznacza utworzenie wolnego pasa na drodze dla służb ratunkowych, gdy występuje duży korek. Obowiązkiem każdego kierowcy, który znajduje się w takiej sytuacji, jest umożliwienie dotarcia pomocy osobom poszkodowanym w wypadku lub innym zdarzeniu drogowym. Korytarz życia może uratować komuś życie lub zdrowie, dlatego warto wiedzieć, jak i kiedy go stosować.

Gdy Twoje auto Cię zawiedzie,

Ogólnopolska Pomoc Drogowa e-OPAK

My nie zawodzimy. Jesteśmy zawsze tam gdzie tego potrzebujesz.

Jak tworzyć korytarz życia?

Zasada jest prosta: jeśli jedziesz lewym pasem, zjedź jak najbardziej do lewej krawędzi jezdni, a jeśli prawym pasem, zjeżdżaj jak najbardziej do prawej krawędzi jezdni. W sytuacji, kiedy jedziemy drogą na której mamy 3 lub więcej pasów ruchu w jednym kierunku, jadący pasami środkowymi, również zjeżdżają maksymalnie do prawej krawędzi.. W ten sposób utworzysz wolną przestrzeń między pasami lewym i pozostałymi, którą będą mogły wykorzystać służby ratunkowe. Przestrzeń ta powinna wynosić 3 metry, aby większe pojazdy, typu straż pożarna, mogły swobodnie przejechać przez utworzony korytarz. Nie zatrzymuj się na skrzyżowaniach ani na pasach przejścia dla pieszych, aby nie blokować ruchu z innych kierunków. Nie próbuj wyprzedzać innych pojazdów ani nie zmieniaj pasa bez potrzeby.

Czy podczas tworzenia korytarza życia można wjechać na pas awaryjny?

Polskie prawo zabrania przekraczania linii ciągłej i nieuzasadnionego wjeżdżania na pas awaryjny, jednak w niektórych przypadkach zdrowy rozsądek powinien wziąć górę i powinniśmy zjechać na tyle, aby korytarz życia faktycznie powstał.

Niekiedy można sobie również zadać pytanie, dlaczego służby nie korzystają z pasa awaryjnego, skoro powinien być on pusty, aby dotrzeć do miejsca wypadku. Odpowiedź jest prosta: Pas awaryjny ma około 2,5m szerokości, co nie jest wystarczające dla dużych pojazdów straży pożarnej. Poza tym, na pasie awaryjnym może stać pojazd, który uległ awarii i będzie blokował przejazd służb. Kolejną rzeczą jest to, że pas awaryjny nie zawsze jest ciągły i potrafi na pewnych odcinkach, np. na mostach lub w tunelach, zaniknąć.

Kiedy należy stworzyć korytarz życia?

Powinieneś to robić zawsze, gdy stajesz w korku. Nie czekaj aż za tobą zacznie nadjeżdżać pojazd uprzywilejowany z włączonymi sygnałami świetlnymi i dźwiękowymi. Może to być policja, straż pożarna, pogotowie ratunkowe lub inna służba interwencyjna. Zacznij tworzyć korytarz życia jak najszybciej, zanim jeszcze dojedziesz do końca korku. Zostaw sobie również zapas miejsca przed poprzedzającym pojazdem, aby w razie potrzeby mieć swobodę manewrowania. Pamiętaj, że każda sekunda ma znaczenie dla ratowania ludzkiego życia.

Na czym polega i do czego służy korytarz życia?

Korytarz życia to nie tylko sposób na ułatwienie pracy służbom ratunkowym, ale także na poprawę bezpieczeństwa na drodze. Dzięki niemu zmniejsza się ryzyko kolizji lub potrąceń z pojazdem uprzywilejowanym lub innymi uczestnikami ruchu. Korytarz życia to także przejaw kultury i odpowiedzialności za innych ludzi. Pokazuje, że szanujemy pracę ratowników i dbamy o dobro wspólne.

Warto wiedzieć!

Korytarz życia to prosty i skuteczny sposób na ratowanie ludzkiego życia. Niech będzie to nawyk każdego kierowcy. Nie bądźmy obojętni na los innych i pamiętajmy o tym, że kiedyś my też możemy potrzebować pomocy.

Czego nie powinno się robić w trakcie tworzenia korytarza życia?

Absolutnie nie powinniśmy próbować wykorzystać korytarza życia do tego, aby przejechać nim przez korek. Nie powinniśmy również zawracać na autostradach i drogach szybkiego ruchu, np. w celu dojechania do najbliższego zjazdu. Korytarz życia pozwala ratować życie innych i ułatwia szybsze przywrócenie ruchu, na czym wszystkim podróżującym zależy najbardziej.

5/5 - (Oceny:12)