fbpx
Logo e-OPAK - Ogólnopolska Pomoc Drogowa
Wezwij Pomoc 24h/7

Pomoc drogowa 24/7

Zgłoś awarię online

Wypełnij formularz

+48 531 120 251

Telefoniczne zgłaszanie awarii

Serwis

+48 512 640 361

Wszystko poza zgłaszaniem awarii (8:00-16:00)

Edit Template
Wezwij Pomoc 24h/7

Pomoc drogowa 24/7

Zgłoś awarię online

Wypełnij formularz

+48 531 120 251

Telefoniczne zgłaszanie awarii

Serwis

+48 512 640 361

Wszystko poza zgłaszaniem awarii (8:00-16:00)

Edit Template

Opłaty drogowe i winiety w Polsce

Opłata za przejazd autostradą w Polsce jest naliczana na podstawie przejechanej odległości. Jest pobierana na stacjach poboru opłat w zależności od operatora autostrady, bez konieczności posiadania winiety.

Gdy Twoje auto Cię zawiedzie,

Ogólnopolska Pomoc Drogowa e-OPAK

My nie zawodzimy. Jesteśmy zawsze tam gdzie tego potrzebujesz.

Ogólne informacje o opłatach drogowych w Polsce

Opłaty drogowe obowiązują na autostradach finansowanych prywatnie, tzw. autostradach koncesjonowanych (A1 Rusocin-Nowa Wieś, A2 Świecko–Konin i A4 Katowice–Kraków). Autostrady finansowane publicznie (A2 Konin–Stryków i A4 Bielany Wrocławskie–Sośnica) są od lipca 2023 roku wolne od opłat dla pojazdów do 3,5 tony DMC.

Pojazdy (w tym pojazdy z przyczepami) o masie powyżej 3,5 tony DMC podlegają opłatom zarówno na autostradach finansowanych prywatnie, jak i publicznie, a także na drogach ekspresowych i krajowych.

Opłaty drogowe dla motocykli w Polsce

W Polsce motocykle z przyczepami są klasyfikowane w wyższej kategorii.

Opłaty drogowe dla zestawów w Polsce

Zestawy (pojazd ciągnący + przyczepa) o masie powyżej 3,5 tony muszą korzystać z elektronicznego systemu poboru opłat drogowych e-TOLL na drogach publicznych.

Zestawy z pojazdami ciągnącymi wyposażonymi w bliźniaki są klasyfikowane do wyższej kategorii na trasach finansowanych prywatnie.

Opłaty drogowe dla kamperów w Polsce

Pojazdy na bliźniaczych oponach i/lub z podwójną osią (liczone jak dwie osie) są klasyfikowane wyżej na trasach finansowanych prywatnie.

Kampery o masie powyżej 3,5 tony muszą korzystać z elektronicznego systemu poboru opłat drogowych e-TOLL na drogach publicznych.

Kategorie pojazdów w Polsce

Kategoria 1Pojazdy z dwoma osiami, motocykle
Kategoria 2Pojazdy z dwoma osiami z przyczepą, pojazdy z dwoma osiami i bliźniakami, motocykle z przyczepą
Kategoria 3Pojazdy z dwiema osiami i oponami bliźniaczymi z przyczepą, pojazdy z trzema osiami
Kategoria 4Pojazdy z trzema osiami z przyczepą, pojazdy z więcej niż trzema osiami
Kategoria 5Pojazdy niezaliczane do kategorii 1-4

Jak płacić za drogi w Polsce

Na prywatnie finansowanych odcinkach drogowych opłaty można uiścić bezpośrednio na stacjach poboru opłat, płacąc gotówką lub kartą kredytową/debetową (Maestro lub V PAY). Akceptowane są euro, ale tylko w formie banknotów, przy czym reszta jest zwracana w złotówkach.

Dla ułatwienia płatności bez konieczności zatrzymywania się, na autostradzie A1 funkcjonuje system AmberGo, który rejestruje numery rejestracyjne pojazdów. Na autostradzie A4 dostępne jest urządzenie płatnicze A4Go.

AmberGo

A4Go

Opłaty drogowe dla pojazdów powyżej 3,5t w Polsce

Na odcinkach drogowych finansowanych przez sektor prywatny, opłaty drogowe dla pojazdów o masie przekraczającej 3,5 tony są pobierane na stacjach poboru opłat, gdzie można płacić gotówką lub kartą kredytową/debetową.

Z kolei na drogach finansowanych z funduszy publicznych, opłaty są pobierane wyłącznie za pomocą systemu e-TOLL. Wymagana jest rejestracja pojazdu w systemie e-TOLL, co można zrobić online lub na miejscu. Płatności dokonuje się poprzez aplikację e-TOLL PL, urządzenie OBU lub zewnętrzne urządzenie do lokalizacji (ZSL) zainstalowane w pojeździe. Nie jest już możliwe korzystanie z urządzenia viaBOX od viaTOLL.

Wysokość opłat zależy od kategorii drogi, dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu/zestawu pojazdów oraz klasy emisji spalin Euro. Do wyliczenia należnej kwoty służy kalkulator opłat drogowych.

e-TOLL

Opłaty drogowe w krajach sąsiednich

Białoruś

Czechy

Litwa

Niemcy

Słowacja

5/5 - (Oceny:1)