Logo e-OPAK - Ogólnopolska Pomoc Drogowa
Wezwij Pomoc 24h/7

Pomoc drogowa 24/7

Zgłoś awarię online

Wypełnij formularz

+48 531 120 251

Telefoniczne zgłaszanie awarii

Serwis

+48 512 640 361

Wszystko poza zgłaszaniem awarii (8:00-16:00)

Edit Template
Wezwij Pomoc 24h/7

Pomoc drogowa 24/7

Zgłoś awarię online

Wypełnij formularz

+48 531 120 251

Telefoniczne zgłaszanie awarii

Serwis

+48 512 640 361

Wszystko poza zgłaszaniem awarii (8:00-16:00)

Edit Template

Remont Autostrady A4: Utrudnienia i Podwyżki Opłat – Co Musisz Wiedzieć?

Jeśli Wasze trasy często prowadzą przez autostradę A4 między Katowicami a Krakowem, szykujcie się na wyzwania. Równo z rozpoczęciem ferii zimowych dla województw kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego tj. 12.02.2024 r. rozpocznie się remont tego kluczowego odcinka, który potrwa aż do końca listopada 2024 roku. Ale to nie wszystko – do utrudnień w ruchu dołączają także nielubiane przez wszystkich podwyżki opłat za przejazd.

Gdy Twoje auto Cię zawiedzie,

Ogólnopolska Pomoc Drogowa e-OPAK

My nie zawodzimy. Jesteśmy zawsze tam gdzie tego potrzebujesz.

Remont A4 – Co Należy Wiedzieć?

Rozpoczynając od odcinka między węzłami Murckowska w Katowicach a Brzęczkowice w Mysłowicach, czyli pomiędzy 343. a 347. kilometrem, drogowcy dają zielone światło dla remontu jezdni prowadzącej w kierunku Krakowa. Zostanie wprowadzona tymczasowa zmiana organizacji ruchu, z którą wiąże się wyłączenie jednego z pasów ruchu na wspomnianej jezdni. Jednak to dopiero początek prac.

Począwszy od 27 marca, zakres remontu zostanie rozszerzony, a obszar objęty ograniczeniami w ruchu wydłuży się do 7 km, obejmując teren między 341. a 348. kilometrem autostrady A4. Zakończenie tych działań przewidziane jest na lipiec.

Następnie, od lipca, roboty drogowe przeniosą się na pas w kierunku Katowic. Podobnie jak wcześniej, remont będzie dotyczył jednego pasa ruchu, a zakończenie prac na tym segmencie planowane jest na listopad 2024 roku.

Całość prac remontowych na autostradzie A4 ma trwać aż do końca 2026 roku. Oznacza to, że kierowcy mogą spodziewać się kolejnych utrudnień. Prace modernizacyjne będą obejmować nie tylko wymianę nawierzchni, ale również remonty obiektów mostowych, co łącznie generuje koszt szacowany na około 423 miliony złotych netto.

Oprócz utrudnień na drodze wzrosną również koszty przejazdu autostradą A4

Zamknięcie jednego z pasów na autostradzie dwupasmowej to znaczne utrudnienie dla ruchu, co dotyczy również A4 łączącej Kraków z Katowicami. Ta droga, popularna nie tylko wśród podróżujących na długich dystansach, ale i w ruchu lokalnym, staje się mniej komfortowa do podróżowania. Mimo to, koncesjonariusz drogi, Stalexport, nie zawahał się podnieść opłaty za przejazd. W połowie 2023 roku, ceny biletów wzrosły o 2 do 8 zł w zależności od kategorii pojazdu.

Niedawno wprowadzono kolejną podwyżkę, tym razem poprzez zakończenie promocji. Od 16 stycznia 2024 roku, zniżki za płatności za pomocą systemu videotolling zostały wycofane. Efektem jest wzrost opłat z 13 do 15 zł na każdej z bramek, a od 1 kwietnia, kierowcy samochodów osobowych zapłacą jeszcze o złotówkę więcej. Dla większych pojazdów wzrost opłaty będzie jeszcze bardziej odczuwalny – aż o 3 zł. To sprawia, że A4 zyskała miano nie tylko najdroższej autostrady w Polsce, ale nawet w całej Europie, co dla kierowców jest raczej powodem do zmartwień niż do radości.

Dlaczego remont rozpoczyna się teraz?

Jakie są przyczyny planowanego remontu odcinka A4 między Krakowem a Katowicami? Wyjaśnienie jest proste. Bieżąca umowa koncesyjna pomiędzy rządem a firmą Stalexport, dotycząca zarządzania 60-kilometrowym fragmentem autostrady A4, kończy się w roku 2027 i nie wygląda na to, aby miała zostać odnowiona. Warunki tej umowy wymagają od Stalexportu przekazania autostrady w stanie, który nie będzie wymagał dalszych napraw czy modernizacji przez wiele lat. W związku z tym, Stalexport rozpoczyna remont, który nie tylko zapewni spełnienie tych warunków, ale także uchroni firmę przed możliwymi sankcjami za niewykonanie umowy.

Co Dalej?

Szukaj alternatyw i planuj z wyprzedzeniem – zawsze warto sprawdzić aktualne warunki na drogach, korzystając z dostępnych online narzędzi, jak strona GDDKiA. Może to pomóc w uniknięciu najgorszych korków i znalezieniu najszybszej drogi do celu.

Podsumowanie

Remont autostrady A4 to duże wyzwanie dla kierowców. Nie tylko utrudnia podróże, ale również zwiększa koszty związane z przejazdem. Warto jednak pamiętać, że jest to inwestycja w lepszą i bezpieczniejszą infrastrukturę drogową na przyszłość.

Nasza misja

Łączymy niesienie pomocy innym z przyjemnością i naszą fascynacją do motoryzacji. Świadczymy usługi na najwyższym poziomie, wciąż podnosząc kwalifikacje i poprzeczkę. Jesteśmy przekonani, że nasze usługi w sposób znaczący poprawią możliwości uzyskania pomocy na polskich drogach.

Wyszukiwanie

Profile

Facebook

e-OPAK na Facebooku