fbpx
Logo e-OPAK - Ogólnopolska Pomoc Drogowa
Wezwij Pomoc 24h/7

Pomoc drogowa 24/7

Zgłoś awarię online

Wypełnij formularz

+48 531 120 251

Telefoniczne zgłaszanie awarii

Serwis

+48 512 640 361

Wszystko poza zgłaszaniem awarii (8:00-16:00)

Edit Template
Start » Blog » Porady » Jak prawidłowo holować samochód?

Jak prawidłowo holować samochód?

Holowanie to metoda transportu pojazdu znana każdemu doświadczonemu kierowcy, ponieważ może być potrzebna w każdej chwili na drodze. Dlatego warto wiedzieć jak prawidłowo holować samochód.

Jak wiecie, samochód może się zepsuć w najgorszych momentach i nawet niewielka awaria może spowodować awarię całego samochodu. W takim przypadku wymagany jest pojazd ratowniczy lub znajomość prawidłowego holowania.

Z tego powodu, oprócz koła zapasowego i innych niezbędnych akcesoriów, każdy pojazd powinien mieć również linkę holowniczą. Sam kierowca musi wiedzieć, jak holować swój pojazd.

Jeśli nie masz jeszcze podstawowego wyposażenia swojego samochodu, możesz je nabyć na https://gsmarkt.pl

Przyjrzyjmy się więc szczegółowo jak prawidłowo holować samochód?

Gdy Twoje auto Cię zawiedzie,

Ogólnopolska Pomoc Drogowa e-OPAK

My nie zawodzimy. Jesteśmy zawsze tam gdzie tego potrzebujesz.

Co należy wziąć pod uwagę podczas holowania?

W Polsce wolno holować tylko pojazdy niesprawne – jeśli pojazdu nie da się naprawić na miejscu. Pojazd może być holowany tylko na krótkie odległości. Za pomocą liny holowniczej pojazd zostaje doprowadzony do najbliższego parkingu lub warsztatu najkrótszą możliwą trasą.

Zasady holowania w Polsce:

  • Jeśli pojazd jest holowany w ciemności, światła postojowe muszą być włączone.
  • Podczas holowania oba samochody muszą mieć zawsze włączone światła awaryjne.
  • Maksymalna prędkość nie może przekraczać 50 km/h. Powinno się jechać płynnie i bez gwałtownych wzrostów prędkości.
  • Lina holownicza nie może być dłuższa niż 5m i musi być oznaczona czerwoną flagą na jej środku. Mocowana jest do specjalnych oczek pod przednim i tylnym zderzakiem samochodów.
  • Lina holownicza i hak holowniczy muszą być dostosowane do masy holowanego pojazdu.
  • Lina powinna pozostać napięta między dwoma samochodami, w przeciwnym razie może łatwo pęknąć podczas nieoczekiwanego szarpnięcia. Jeśli lina zwisa, można ją również najechać samochodem holowanym.
  • Holowanie na lince zepsutego samochodu na autostradach jest zabronione! Jeśli samochód zepsuje się na autostradzie, musi go opuścić na następnym zjeździe.
  • W przypadku awarii elektroniki pojazdu, nie wolno go holować za pomocą liny. W takim przypadku musi zostać wezwana pomoc drogowa a auto musi zostać wciągnięte na holownik ratowniczy.
  • Holowany pojazd nie może być dużo większy ani cięższy niż holujący pojazd.
  • Dozwolone jest holowanie pojazdu w celu utylizacji i recyklingu pod warunkiem, że pojazd jest nadal zarejestrowany i ubezpieczony.
  • Holowanie na lince niezarejestrowanego pojazdu jest zabronione.

 

Warto wiedzieć!

Przed holowaniem kierowcy powinni omówić wszystkie szczegóły i wytyczyć najlepszą możliwą i najbezpieczniejszą trasę, na której nie ma korków, nagłych zjazdów i stromych podjazdów. Ponieważ holowanie jest dość skomplikowanym procesem, zaleca się, aby obaj kierowcy uzgodnili wcześniej sygnały, które mogą być potrzebne w różnych sytuacjach.

Zasady dotyczące holowanego pojazdu:

Zawsze zostawiaj kluczyk w stacyjce, aby blokada kierownicy nie zaskoczyła. Podczas zjeżdżania ze wzniesienia kierowca musi być bardzo ostrożny. Jeśli lina zwisa, samochód należy delikatnie zahamować, najlepiej hamulcem ręcznym. Pokonywanie zakrętów wymaga również szczególnej ostrożności.

Zasady dotyczące pojazdu ciągnącego:

Nie zaleca się hamowania silnikiem podczas holowania. Pedał hamulca powinien być wciskany jak najmniej. Biegi należy zmieniać tak szybko, jak to możliwe. Jeżeli samochód ciągnący zamierza zwolnić lub wykonać wymuszone zatrzymanie, kierowca samochodu ciągniętego musi zostać o tym poinformowany sygnałem zatrzymania lub sygnałem ręcznym. W każdym możliwym manewrze kierowca powinien jechać w jak największym promieniu.

Jakie istnieją możliwości holowania samochodów?

  • Najczęściej stosuje się holowanie za pomocą metalowej lub plastikowej liny. Ten wariant jest dozwolony tylko wtedy, gdy w pojeździe ciągniętym działają elementy sterujące (hamulce, zawieszenie i kierownica).
  • Holowanie za pomocą stalowego drążka (sztywne połączenie holownicze) – takie połączenie jest preferowane, ponieważ zawsze gwarantuje minimalną odległość między dwoma pojazdami. Jednak sztywny hol jest również cięższy i zwykle droższy niż lina holownicza.
  • Holowanie przez załadowanie zepsutego pojazdu na auto lawetę.

Jak holować samochód z automatyczną skrzynią biegów?

Holowanie pojazdu z automatyczną skrzynią biegów wymaga od właściciela pewnej wiedzy i umiejętności. Przede wszystkim każdy kierowca musi postępować zgodnie z instrukcją swojej automatycznej skrzyni biegów. Chodzi o to, że większość automatycznych skrzyń biegów ma określony zestaw ograniczeń, które ustalają maksymalny zasięg i prędkość, z jaką można holować taki samochód. Dlatego zaleca się wcześniejsze zapoznanie się z instrukcją obsługi, aby być przygotowanym na taką sytuację. Jednocześnie należy zauważyć, że istnieją modele samochodów z automatyczną skrzynią biegów, których holowanie jest po prostu zabronione przez producenta – w tym przypadku problem ten można rozwiązać tylko za pomocą lawety.

Holowanie samochodu z automatyczną skrzynią biegów przy wyłączonym silniku.

Jest to bardzo trudne, ponieważ pompa olejowa nie działa i nie zapewnia odpowiedniego smarowania części ruchomych. Z powodu niewystarczającego chłodzenia holowanie może spowodować przegrzanie i w rezultacie awarię automatycznej skrzyni biegów, która może być bardzo kosztowna w naprawie.

Dlatego w takim przypadku należy pokonywać tylko bardzo krótkie odległości i nie szybciej niż 30-40 km/h.

Holowanie samochodu z automatyczną skrzynią biegów przy pracującym silniku.

Jeśli chodzi o holowanie na duże odległości, lepiej skorzystać z pojazdu ratowniczego. W przypadku wadliwego procesu holowania koszty następcze mogą być często bardzo wysokie. W pozostałych przypadkach należy wziąć pod uwagę szereg zaleceń:

  • Napełnij olej przekładniowy do maksimum;
  • Ustaw transmisję w neutralnym N;
  • Przestrzegaj ograniczeń prędkości określonych w instrukcji obsługi dla konkretnego modelu pojazdu. W przypadku 3-biegowej automatycznej skrzyni biegów generalnie nie wolno holować samochodu na odległość większą niż 35 km z prędkością 30 km/h; z 4-biegową automatyczną skrzynią biegów – na nie więcej niż 50 km przy prędkości mniejszej niż 50 km/h;
  • Stale utrzymuj temperaturę skrzyni biegów pod kontrolą i zatrzymuj się na czas, aby dać jej ostygnąć.
  • Pojazdy z napędem na cztery koła mogą być holowane wyłącznie na pojeździe ratowniczym.
 

Holowanie samochodu z pojazdu z automatyczną skrzynią biegów.

  • Masa uszkodzonego pojazdu nie może przekraczać rzeczywistej masy pojazdu ciągnącego.
  • Zalecana jest maksymalna prędkość 40 km/h.
  • Nie należy używać przekładni zębatych. Najlepiej zacząć na 2. biegu i przerzucić na „L”. Nowoczesne samochody jednak często nie posiadają już tych oznaczeń, należy wtedy holować na ustawieniu “D” lub w trybie ciągnięcia przyczepy.
  • Jedź tak delikatnie, jak to możliwe. Szarpanie oraz  drgania są niepożądane, ponieważ ciężar holowanego pojazdu może uszkodzić Twoją skrzynię biegów.
  • Najlepiej użyć sztywnego łącznika holowniczego.

Holowanie samochodu elektrycznego.

Samochody elektryczne w ogóle nie nadają się do holowania. Oś napędzana może generować energię elektryczną, gdy się toczy, a tym samym zakłócać pracę elektroniki i między innymi przegrzewać akumulator. Dlatego samochodów elektrycznych nie można holować za pomocą liny lub sztywnego holu. Jedyną opcją jest załadowanie pojazdu na pojazd ratowniczy.

Warto wiedzieć!

Nie wszyscy kierowcy są zaznajomieni z zasadami holowania i niewielu miało kiedykolwiek okazję sprawdzić się jako kierowca holujący lub holowany. Jednak w realnym ruchu drogowym brak wiedzy teoretycznej i praktycznej powoduje duże trudności. Dlatego zawsze zalecamy aktualizację swojej wiedzy na temat przepisów ruchu drogowego.

Potrzebujesz bezpiecznie odholować samochód?

Ogólnopolska Pomoc Drogowa e-OPAK

Sprawdź nasze usługi holowania w całym kraju

5/5 - (Oceny:12)