Jak prawidłowo holować samochód?

Z pozoru holowanie pojazdu wydaję się bardzo prostą czynnością. Podpięcie auta uszkodzonego do pojazdu sprawnego i jedziemy. Niby tak, jednak wiele czynników będzie miało wpływ na prawidłowe i bezpieczne holowanie pojazdu.

W sklepach motoryzacyjnych możemy zaopatrzyć się w linki holownicze. Są wykonane z różnych materiałów, posiadają też różne końcówki. Przy wyborze takiego sprzętu warto zwrócić uwagę na wagę uciągu, jeżeli nasze auto waży 1,5 t, kupmy taką z co najmniej maksymalną wartością 3t. Z doświadczenia wiemy, że najwygodniejsza w montażu i najbezpieczniejsza jest linka, a w sumie to pas holowniczy z hakami, zajmie on nam niewiele miejsca w przestrzeni bagażowej, i w razie awarii nas nie zawiedzie.

Pas holowniczy z hakiem wyposażonym w blokady zapadkowe.

Warto podkreślić, że holowanie auta może odbyć się gdy:

  • holowany pojazd ma sprawny układ kierowniczy,
  • holowany pojazd ma sprawne zawieszenie,
  • holowany pojazd ma skrzynie manualną,
  • osoba w holowanym pojeździe musi być trzeźwa,
  • w holowanym pojeździe jest sprawne oświetlenie zewnętrzne,
  • kluczyk jest w stacyjce, zapłon włączony i nie zablokuje się kierownica,
  • układ hamulcowy działa przy wyłączonym silniku,
  • auto nie posiada napędu elektrycznego lub hybrydowego,
  • auto posiada napęd na 1 oś, lub w przypadku napędu 4×4 można wyłączyć jedną oś.
Przykład ucha holowniczego.

Jeżeli te warunki są spełnione należy umieścić trójkąt ostrzegawczy za tylną szybą, zamontować ucho do holowania, które zazwyczaj znajduje się w bagażniku przy kole zapasowym, lub zestawie naprawczym. Montujemy go w zderzaku przednim lub tylnym, w specjalnie przeznaczonym do tego otworze. Następnie podłączamy linkę holowniczą i zanim ruszymy w drogę, pamiętaj aby napiąć linkę holowniczą, w celu uniknięcia zerwania jej. Pamiętaj, żeby linka całą drogę pozostawała napięta. Samochód holujący powinien unikać ostrego przyśpieszania i gwałtownego hamowania, natomiast hamować powinien pojazd z tyłu (holowany). Najlepiej kiedy obaj kierowcy pozostają w stałym kontakcie.

W terenie zabudowanym ograniczenie prędkości dla pojazdów holujących się to 30 KM/H, w przypadku terenu niezabudowanego 60 KM/H.

Jeżeli w jakimkolwiek stopniu nie czujesz się pewnie i boisz się samemu holować pojazd, nie rób tego! Twoja niepewność może spowodować niebezpieczeństwo dla Ciebie i innych użytkowników drogi. Zadzwoń do nas a my w bezpieczny sposób przetransportujemy twój pojazd.

Polecane produkty

Z kodem „OPAK” dostaniesz 5% rabatu w sklepie gsmarkt.pl

MOJE AUTO Linka holownicza do samochodu 3500 kg+2 Haki

Linka przeznaczona jest do holowania pojazdów o masie od 2500 kg do 3500 kg.

64,00 zł