
Jeśli Twój samochód się zepsuje, musisz pamiętać o kilku rzeczach. Dzięki tym dwunastu krokom zrobisz wszystko jak należy – i ochronisz siebie i swoich pasażerów.
Silnik się zatrzymał, pękła opona, zerwał się pasek rozrządu: przyczyn awarii samochodu jest wiele. I zwykle zdarzają się w złym momencie. Na przykład na autostradzie. Wtedy trzeba zachować spokój – i prawidłowo zareagować.
- Przede wszystkim włącz światła awaryjne zaraz po zauważeniu awarii.
- Staraj się dotrzeć do miejsca parkingowego lub do miejsca postoju. Jeśli nie jest to już możliwe, należy pozwolić samochodowi stoczyć się na twarde pobocze, pas awaryjny autostrady lub na prawą stronę drogi.
- Po zatrzymaniu się pojazdu skręć kołami w prawą stronę. W przypadku kolizji tylnej zapobiegnie to katapultowaniu samochodu z powrotem na drogę.
- Włącz światła postojowe w czasie gdy jest ciemno.
- Wyłącz silnik.
- Zalecamy, aby wszystkie osoby znajdujące się w pojeździe miały kamizelkę odblaskową.
- Niech wszyscy pasażerowie wysiądą od strony pobocza i pod żadnym pozorem nie kierują się w stronę jezdni. Jeśli masz ze sobą psa: pamiętaj, aby trzymać go na smyczy.
- Udaj się w bezpieczne miejsce oczekiwania, ale nie przekraczaj w tym celu jezdni. Na autostradzie: wyjdź za barierę ochronną.
- Jeśli Twój pojazd zgubił ładunek lub części pojazdu zagrażają ruchowi drogowemu, musisz wezwać policję pod numerem alarmowym 112. Nie należy próbować samodzielnie odzyskiwać z autostrady lub drogi szybkiego ruchu zagubionych przedmiotów.
- Ustaw trójkąt ostrzegawczy co najmniej 100 m za samochodem (dla ułatwienia – to odległość pomiędzy słupkami drogowymi). Otwarty bagażnik stanowi dodatkowe ostrzeżenie dla jadących z tyłu pojazdów.
- Wezwij pomoc drogową przez telefon komórkowy, aplikację pomocy drogowej OPAK lub słupek alarmowy (na drogach ekspresowych i autostradach co dwa kilometry, czarne strzałki na słupkach odblaskowych wskazują najkrótszą drogę). Pamiętajmy, żeby w miarę możliwości poruszać się po zewnętrznej stronie barierki. Zanim wybierzemy się do punktu SOS, należy odczytać na najbliższym słupku drogowym kilometr autostrady, na którym utknął nasz samochód. Podaj swoje imię i nazwisko, kilometr oraz kierunek jazdy. Marka, typ i kolor pojazdu ułatwią pomocy drogowej znalezienie Ciebie. Należy pamiętać o wskazaniu kierunku jazdy. Pomocne jest również podanie informacji o przyczynie awarii, np. komunikat o błędzie na wyświetlaczu pojazdu lub opis wskaźnika lub lampki ostrzegawczej. Nietypowe odgłosy, zapachy czy wibracje podczas jazdy lub para wydobywająca się z komory silnika lub wydechu również mogą wskazywać na przyczynę awarii.
- Po usunięciu awarii należy spakować trójkąt ostrzegawczy.

Wezwij Pomoc
Pomoc drogowa
Telefon: +48 531 120 251
Tak bezpiecznie ustawisz trójkąt ostrzegawczy.
Idź wzdłuż najbardziej zewnętrznej krawędzi drogi lub za barierą ochronną w kierunku ruchu drogowego. Rozłożony trójkąt ostrzegawczy należy nosić przed sobą na wysokości klatki piersiowej – dzięki temu będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżających samochodów osobowych i ciężarowych.
Zawsze dostosowuj odległość od samochodu, w której ustawiasz trójkąt ostrzegawczy do lokalnych warunków i widoczności. W mieście wystarczy około 50 metrów od samochodu, na drogach wiejskich około 100 metrów, na autostradach co najmniej 150 metrów. Jeśli w tej odległości znajduje się zakręt lub wzgórze, zawsze należy umieścić trójkąt przed nim.
