Słowacja
Tankowanie i ładowanie na Słowacji
Ceny paliwa na Słowacji
Benzyna 95: | 1,52 €/litr |
Diesel: | 1,48 €/litr |
Data aktualizacji cen: 2025-03-31
Podana cena paliwa jest średnią tygodniową, która jest zbierana i udostępniana przez Komisję Europejską.
Godziny otwarcia stacji benzynowych
Większość stacji paliw działa od poniedziałku do piątku w godzinach 6:00–20:00, a w soboty od 8:00 do 20:00. Na głównych trasach oraz w dużych miastach wiele stacji jest czynnych całą dobę.
Akceptowane metody płatności
Na większości stacji benzynowych można płacić kartami kredytowymi i debetowymi. Przed podróżą warto upewnić się, czy dana stacja obsługuje zagraniczne karty płatnicze.
Rezerwa paliwa w kanistrach
Podróżujący mogą przewozić do 20 litrów paliwa w rezerwowych kanistrach. Ze względów bezpieczeństwa zaleca się jednak, aby nie przewozić więcej niż 10 litrów.
Paliwo gazowe
Na Słowacji dostępny jest LPG (Autoplyn). Do tankowania autogazu wymagany jest adapter typu DISH. Można również znaleźć stacje oferujące CNG (Zemný plyn), jednak ich sieć nie jest tak rozwinięta jak w przypadku LPG.
Ładowanie samochodów elektrycznych na Słowacji
Stacje ładowania samochodów elektrycznych na Słowacji
Sieć stacji ładowania pojazdów elektrycznych na Słowacji jest najlepiej rozwinięta w zachodniej części kraju, szczególnie wzdłuż głównych tras oraz w pobliżu większych miast. W regionach wiejskich dostęp do ładowarek jest znacznie bardziej ograniczony, jednak infrastruktura jest stale rozbudowywana.
Na Słowacji funkcjonują dwa główne typy stacji ładowania:
- AC (prąd zmienny) – umożliwia normalne lub wolne ładowanie, często stosowane na parkingach i w budynkach użyteczności publicznej.
- DC (prąd stały) – umożliwia szybkie ładowanie, często spotykane na stacjach przy autostradach. Wiele stacji DC posiada również złącza AC.
Najważniejsze dane dotyczące ładowania elektrycznego na Słowacji (stan na 06.2024 r.):
- Łączna liczba stacji ładowania: 279
- Liczba dostępnych punktów ładowania: 805
- Liczba punktów AC: 390
- Liczba punktów DC: 415
- Liczba stacji o dużej mocy (HPC, DC > 150 kW): 72 (8,94%)
- Łączny udział stacji szybkiego ładowania DC: 21,86%
Każda stacja może posiadać wiele punktów ładowania, które obsługują różne typy złączy. Przed podróżą warto sprawdzić dostępność odpowiednich ładowarek i kompatybilnych wtyczek w wybranym regionie.
Mapa stacji ładowania pojazdów elektrycznych na Słowacji
Płatności za ładowanie samochodów na Słowacji
Największym operatorem stacji ładowania na Słowacji jest Charge-ON GmbH. Na jego stacjach można płacić za pomocą karty EVN Stromkarte lub usługi EVN Charge & Pay, która umożliwia płatność ad hoc bez konieczności wcześniejszej rejestracji.
Najczęściej używaną metodą płatności za ładowanie pojazdów elektrycznych w kraju jest aplikacja Shell Recharge, która obsługuje szeroką sieć ładowarek i umożliwia łatwe rozliczanie transakcji.
Przed podróżą warto sprawdzić, które stacje obsługują wybraną metodę płatności oraz czy aplikacja Shell Recharge działa na planowanej trasie.
Planowanie trasy autem elektrycznym na Słowacji
Planowanie podróży wakacyjnej samochodem elektrycznym wymaga odpowiedniego przygotowania. Istnieje wiele aplikacji oferujących bogaty zestaw informacji dotyczących ładowania auta elektrycznego na Słowacji. Dzięki zaawansowanej funkcji filtrowania, możliwe jest dostosowanie wyszukiwania stacji ładowania do konkretnego modelu pojazdu.
Ponadto, aplikacje te dostarczają informacje o liczbie dostępnych punktów ładowania na danej stacji, a także umożliwiają dodanie stacji ładowania do planera trasy.
Wskazówki i triki ładowania pojazdów na Słowacji
Podczas ładowania na publicznych stacjach ładowania właściciele pojazdów elektrycznych nie muszą płacić za parkowanie. Dodatkowo w niektórych miastach przewidziane są zniżki na opłaty parkingowe dla samochodów elektrycznych.
Darmowe ładowanie na parkingach supermarketów
W wybranych supermarketach na Słowacji klienci mogą korzystać z bezpłatnych stacji ładowania. Przykładem sieci oferującej darmowe ładowanie jest Billa.
Przed skorzystaniem z takiej stacji warto sprawdzić jej dostępność oraz ewentualne wymagania dotyczące korzystania z usługi, np. konieczność dokonania zakupów.