fbpx
Logo e-OPAK - Ogólnopolska Pomoc Drogowa
Wezwij Pomoc 24h/7

Pomoc drogowa 24/7

Zgłoś awarię online

Wypełnij formularz

+48 531 120 251

Telefoniczne zgłaszanie awarii

Serwis

+48 512 640 361

Wszystko poza zgłaszaniem awarii (8:00-16:00)

Edit Template
Start » Podróże » Planowanie podróży » Cele podróży » Hiszpania » Tankowanie i ładowanie

Hiszpania

Tankowanie i ładowanie w Hiszpanii

Tutaj znajdziesz wszystko na temat stacji benzynowych z konwencjonalnymi paliwami oraz informacje o stacjach ładowania pojazdów elektrycznych.

Wybierasz się do Hiszpanii?

Sprawdź jakie obowiązują opłaty drogowe

i zaplanuj swoją podróż do lub przez Hiszpanię.

Ceny paliwa w Hiszpanii

Benzyna 95: 1,65 €/litr
Diesel: 1,54 €/litr

Data aktualizacji cen: 2024-04-01

Podana cena paliwa w Hiszpanii jest średnią tygodniową ustalaną i udostępnianą przez Komisję Europejską.

Ceny paliw na Wyspach Kanaryjskich są niższe w porównaniu do hiszpańskiego kontynentu.

Stacje benzynowe przy autostradach są czynne całą dobę. Pozostałe zazwyczaj działają do około 20:00. Na stacjach obsługiwanych przez personel zazwyczaj akceptowane są karty kredytowe. Automaty do tankowania czasami nie akceptują kart kredytowych wydanych w Polsce. Jest to szczególnie ważne na obszarach wiejskich, w nocy oraz w weekendy, gdy dostęp do stacji z obsługą może być ograniczony.

Nie ma ustalonych limitów maksymalnych; jednak ze względów bezpieczeństwa zaleca się nie przewozić więcej niż 10 litrów paliwa w kanistrach.

LPG (GLP = Gas Licuado del Petroleo) jest dostępne. Do tankowania gazu potrzebny jest specjalny adapter (typu EUROnozzle, czasami typu Bajonett). W Hiszpanii działa obecnie 88 stacji tankowania gazu ziemnego (CNG, Compressed Natural Gas).

W Unii Europejskiej różne rodzaje benzyny oznaczone są okrągłymi symbolami, olej napędowy – kwadratowymi, a paliwa gazowe – rombami.

Gdy Twoje auto Cię zawiedzie w drodze do Hiszpanii,

Ogólnopolska Pomoc Drogowa e-OPAK

My nie zawodzimy. Jesteśmy zawsze tam gdzie tego potrzebujesz.

Ładowanie samochodów elektrycznych w Hiszpanii

Stacje ładowania samochodów elektrycznych w Hiszpanii

W Hiszpanii szczególnie dobrze rozwinięta sieć stacji ładowania znajduje się na północy kraju. Umiejscowione są one głównie wzdłuż głównych tras komunikacyjnych i wokół większych miast. Na południu kraju stacje te występują rzadziej. Sieć jest jednak stale rozbudowywana.

Wyróżnia się dwa główne typy stacji ładowania w Hiszpanii:

  • Stacje ładowania AC, bazujące na technologii prądu przemiennego, które oferują możliwość standardowego lub wolniejszego ładowania pojazdów.
  • Stacje ładowania DC, oparte na prądzie stałym, przeznaczone do szybkiego ładowania. Wiele z nich jest dodatkowo wyposażonych w opcję ładowania za pomocą prądu przemiennego AC, co zwiększa ich uniwersalność.

Kluczowe dane dotyczące ładowania pojazdów elektrycznych

 

Liczba stacji ładowania / Liczba punktów ładowania

1.084 / 2.103

Liczba punktów ładowania AC / Liczba punktów ładowania DC

1.276 / 436

Liczba superładowarek (DC > 150 kW)

110 (3,99 %)

Całkowity udział punktów szybkiego ładowania (DC)

20,73 %

Mapa stacji ładowania pojazdów elektrycznych w Hiszpanii

Płatności za ładowanie samochodów w Hiszpanii

Największym dostawcą stacji ładowania w Hiszpanii jest Endesa Energía. Na ich stacjach można łatwo płacić za pomocą aplikacji Endesa X Way lub ad hoc. Najczęściej używaną metodą płatności w Hiszpanii jest ShellRecharge RFID.

Planowanie trasy autem elektrycznym w Hiszpanii

Planowanie podróży wakacyjnej samochodem elektrycznym wymaga odpowiedniego przygotowania. Istnieje wiele aplikacji oferujących bogaty zestaw informacji dotyczących ładowania auta elektrycznego w Hiszpanii. Dzięki zaawansowanej funkcji filtrowania, możliwe jest dostosowanie wyszukiwania stacji ładowania do konkretnego modelu pojazdu.

Ponadto, aplikacje te dostarczają informacje o liczbie dostępnych punktów ładowania na danej stacji, a także umożliwiają dodanie stacji ładowania do planera trasy.

Wskazówki i triki dla pojazdów elektrycznych w Hiszpanii

Wjazd do hiszpańskich stref ekologicznych

Pojazdy elektryczne mogą bez ograniczeń wjeżdżać do hiszpańskich stref ekologicznych, pod warunkiem posiadania niebieskiej etykiety środowiskowej ›Distintivo Ambiental DGT‹ lub zarejestrowania pojazdu. Obecnie etykieta dostępna jest tylko dla pojazdów zarejestrowanych w Hiszpanii. Proces rejestracji różni się w zależności od miasta; w niektórych przypadkach można go przeprowadzić online lub osobiście. Więcej informacji o strefach ekologicznych w Hiszpanii.

Darmowe parkowanie w Barcelonie

W Barcelonie elektryczne pojazdy posiadające kartę ›electric vehicule card‹ mogą parkować bezpłatnie w strefach oznaczonych kolorem niebieskim. Kartę można zamówić poprzez formularz kontaktowy na stronie internetowej Endolla Barcelona.

Pamiętasz o sprawdzeniu ładowarek samochodowych w Hiszpanii?

Nie zapomnij o ubezpieczeniu turystycznym

dopasowanym do Twoich potrzeb.

Tankowanie i ładowanie w krajach sąsiednich

Francja

Dowiedz się więcej

Portugalia

Dowiedz się więcej

4.9/5 - (Oceny:10)