fbpx
Logo e-OPAK - Ogólnopolska Pomoc Drogowa
Wezwij Pomoc 24h/7

Pomoc drogowa 24/7

Zgłoś awarię online

Wypełnij formularz

+48 531 120 251

Telefoniczne zgłaszanie awarii

Serwis

+48 512 640 361

Wszystko poza zgłaszaniem awarii (8:00-16:00)

Edit Template
Start » Podróże » Planowanie podróży » Cele podróży » Finlandia » Podróż samochodem

Finlandia

Podróżowanie samochodem po Finlandii

Zasady ruchu drogowego w Finlandii są podobne do tych, które znamy w Polsce. Tak samo obowiązuje tu reguła prawej ręki, której należy ściśle przestrzegać, zwłaszcza na skrzyżowaniach nieposiadających oznakowania. Warto zwrócić uwagę, że w Finlandii liczba skrzyżowań równorzędnych jest znacznie większa niż w Polsce. Należy bezwzględnie ustępować pierwszeństwa pieszym i rowerzystom, gdyż naruszenia tych zasad są surowo karane przez fińską policję. Wskazówki drogowe oraz nazwy ulic są podawane zarówno w języku fińskim, jak i szwedzkim. Komunikacja w języku angielskim nie sprawia problemów w kluczowych miejscach, takich jak urzędy, hotele, kempingi czy punkty informacji turystycznej. Warto także mieć się na baczności podczas jazdy przez fińskie lasy ze względu na łosie oraz renifery na północy kraju. Przy drogach umieszczone są znaki ostrzegające przed tym zagrożeniem.

Ograniczenia prędkości w Finlandii

Ograniczenia prędkości - samochody osobowe, motocykle, lekkie kampery (do 3,5 t)

W terenie zabudowanym 50 km/h
Poza terenem zabudowanym Lato – 100 km/h
Zima – 80 km/h
Autostrady Lato – 120 km/h
Zima – 100 km/h

Ograniczenia prędkości - ciężkie kampery (powyżej 3,5 t)

W terenie zabudowanym50 km/h
Poza terenem zabudowanym80 km/h
Autostrady80 km/h

Ograniczenia prędkości - zestawy (auto osobowe + przyczepa)

W terenie zabudowanym50 km/h
Poza terenem zabudowanymZ hamulcem 80 km/h
Bez hamulca 60 km/h
AutostradyZ hamulcem 80 km/h
Bez hamulca 60 km/h

Gdy Twoje auto Cię zawiedzie w drodze do Finlandii,

Ogólnopolska Pomoc Drogowa e-OPAK

My nie zawodzimy. Jesteśmy zawsze tam gdzie tego potrzebujesz.

Kampery i przyczepy w Finladnii

Wytyczne dla przyczep w Finladnii

Warto mieć na uwadze, że w Finlandii obowiązują różne limity prędkości dla przyczep w zależności od ich wyposażenia w hamulce. Jeżeli przyczepa jest wyposażona w hamulce, maksymalna dozwolona prędkość to 80 km/h, natomiast dla przyczep niehamowanych limit ten spada do 60 km/h.

Wytyczne dla kamperów w Finladnii

Kampery o masie do 3,5 tony muszą być wyposażone w system ABS, mieć ważną homologację, pasy bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach oraz poduszkę powietrzną dla kierowcy.

Maksymalne wymiary pojazdów w Finlandia

 SzerokośćDługość
Samochód osobowy bez przyczepy (np. kamper)2.6 m12 m
Przyczepa (z dyszlem)2.6 m12 m
Zestaw (auto z przyczepą)2.6 m18.35 m

Przyczepy i kampery, które przekraczają dopuszczalne wymiary, wymagają specjalnego zezwolenia. 

Nocowanie na dziko w Finlandii

 Jedna nocKilka nocy
Na ulicach i parkingachDozwoloneDozwolone
Na terenie prywatnymTylko za pozwoleniem właścicielaTylko za pozwoleniem właściciela

Biwakowanie na łonie natury i noclegi w kamperach na dziko są możliwe w Finlandii dzięki prawu do publicznego dostępu, znanemu jako “Jokamiehen Oikeudet”. Umożliwia ono każdej osobie swobodne poruszanie się i przebywanie w przyrodzie, co obejmuje także możliwość spędzenia nocy pod gołym niebem. Istnieją jednak pewne ograniczenia.

Należy przestrzegać ogólnych zasad biwakowania na dziko:

 • Można rozbić obóz tylko na nieuprawianych terenach.
 • Biwakowanie jest zabronione w rezerwatach przyrody, parkach narodowych oraz na plażach.
 • Poza wymienionymi wyjątkami, Finlandia oferuje swobodę eksploracji jej przyrody, w tym możliwość łowienia ryb oraz zbierania grzybów i jagód, bez obawy o konflikty z władzami.

Planujesz urlop w Finlandii?

Nie zapomnij o ubezpieczeniu turystycznym

dopasowanym do Twoich potrzeb.

Koszty Leczenia i Assistance | NNW | Odpowiedzialność Cywilna | Bagaż podróżny

Wymagane dokumenty w Finlandii

Dowód osobisty lub paszport w Finlandii

Aby móc legalnie przebywać na terenie Finlandii, należy posiadać przy sobie dowód osobisty w formie dokumentu lub paszport. Dowód elektroniczny z aplikacji mObywatel nie jest honorowany.

Prawo jazdy w Finlandii

W Finlandii honorowane jest Polskie prawo jazdy. Należy jednak mieć przy sobie prawo jazdy w formie dokumentu, jego elektroniczna wersja nie jest honorowana. 

Dowód rejestracyjny pojazdu lub przyczepy w Finlandii

Podczas przemieszczania się po drogach Finlandii należy mieć przy sobie dowód rejestracyjny pojazdu oraz przyczepy, jeśli się z nią porusza. Dodatkowo wymagane jest posiadanie potwierdzenia ubezpieczenia.

Oznakowanie kraju pochodzenia pojazdu w Finladnii

Samochód na zagranicznych numerach rejestracyjnych musi być oznakowany kodem kraju z jakiego pochodzi. Może to być osobna naklejka (PL) lub oznakowanie kraju na rejestracjach europejskich. Wszystkie europejskie białe tablice rejestracyjne posiadają znaczek kraju z którego dany pojazd pochodzi. Jadąc jednak samochodem na czarnych tablicach, musimy przykleić oznakowanie kraju pochodzenia pojazdu.

Ważne przepisy ruchu drogowego w Finlandii

Ile promili może mieć kierowca w Finlandii

W Finlandii dozwolona ilość promili to 0,5 promila.

Pierwszeństwo na drogach w Finlandii

Na skrzyżowaniach dróg i ulic, które nie posiadają wyraźnych znaków pierwszeństwa, obowiązuje zasada bezwzględnego ustępowania drogi pojazdom nadjeżdżającym z prawej strony. W Finlandii liczba takich skrzyżowań równorzędnych, nieostrzeżonych znakami, jest znacznie większa niż w Polsce. Bezwzględnie ustępuj pierwszeństwa pieszym oraz rowerzystom.

Zasady parkowania i zatrzymywania się w Finlandii

W Helsinkach działają trzy strefy parkowania, które są aktywne od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9:00 do 19:00. W soboty parkowanie jest płatne jedynie w strefie pierwszej. Ceny za godzinę parkowania przedstawiają się następująco:

 • strefa 1: 4 euro,
 • strefa 2: 2 euro,
 • strefa 3: 1 euro.

Gdy nie ma specjalnie wyznaczonych miejsc parkingowych, samochody można parkować wyłącznie po prawej stronie drogi, zgodnie z kierunkiem jazdy obowiązującym przy danej krawędzi jezdni. Jedynym wyjątkiem od tej zasady są ulice jednokierunkowe. Na chodnikach obowiązuje zakaz parkowania. W miastach na darmowych parkingach często wymagane jest używanie zegara parkingowego, na którym ustawia się czas przybycia, z dokładnością do najbliższej pół godziny. O konieczności stosowania zegara informują tablice umieszczone pod znakami parkingowymi, które mogą również wskazywać maksymalny czas parkowania. Na tablicy znajdują się godziny, kiedy należy używać zegara parkingowego, przy czym godziny umieszczone w nawiasach dotyczą sobót, a te w kolorze czerwonym – niedziel i dni świątecznych. Zegary parkingowe dostępne są do nabycia na stacjach benzynowych oraz w kioskach z prasą, takich jak R-kioski.

Stosowanie fotelików samochodowych dla dzieci w Finlandii

Dzieci o wzroście poniżej 135 cm muszą podróżować w fotelikach samochodowych.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Finlandii

W Finlandii obowiązkowym wyposażeniem samochodu jest:

 • Apteczka (nieobowiązkowa, ale zalecana)
 • Trójkąt ostrzegawczy (przyczepa wymaga dodatkowego trójkąta ostrzegawczego)
 • Gaśnica (nieobowiązkowa, ale zalecana)
 • Pasy bezpieczeństwa dla wszystkich pasażerów
 • Kamizelka odblaskowa (dla każdego pasażera i umieszczona w kabinie)

Kamizelka odblaskowa jest obowiązkowa dla kierowcy i wszystkich pasażerów przy opuszczaniu pojazdu na terenach niezabudowanych, drogach szybkiego ruchu oraz autostradach.

Jak postępować podczas wypadku lub awarii w Finlandii

Zawsze w przypadku kolizji drogowej lub kradzieży zaleca się wezwanie policji. Można to zrobić dzwoniąc na bezpłatny numer alarmowy 112. Protokół policyjny jest niezbędny do uzyskania odszkodowania z ubezpieczenia.

Zimowe wyposażenie auta w Finlandii

W zimie, od 1 grudnia do końca lutego, kierowcy są zobowiązani do korzystania z opon zimowych, które powinny mieć bieżnik o głębokości co najmniej 3 mm. Zaleca się także ich używanie jesienią i wiosną ze względu na ryzyko oblodzeń i zalegania śniegu. W okresie zimowym dozwolone jest stosowanie opon z metalowymi kolcami.

Mandaty w Finlandii

Grzywny dla kierowców łamiących przepisy są w Finlandii bardzo wysokie i mogą dochodzić do kilku tysięcy euro. W Finlandii stosowane są dwa sposoby naliczania mandatów: dla wykroczeń standardowych obowiązują stałe stawki mandatów (od 10 do 115 euro), natomiast za poważniejsze wykroczenia wprowadzono system mandatów dziennych, który bazuje na dochodach sprawcy (choć nie ma to zastosowania do turystów). Na przykład, za przekroczenie prędkości w strefie ograniczenia do 60 km/h o 20 km/h mandat wyniesie 115 euro, a przekroczenie o 21 km/h lub więcej już skutkuje naliczeniem mandatu w oparciu o dochód kierowcy.

Ważne jest, by pamiętać, że opłaty za mandaty można uregulować w banku, ponieważ fińska policja nie ma uprawnień do ich bezpośredniego pobierania.

Wytyczne dla Motocykli w Finlandii

Motocykliści podlegają tym samym przepisom ruchu drogowego, co użytkownicy innych pojazdów. Zarówno kierujący, jak i pasażerowie są zobowiązani do noszenia kasków.

Jazda na światłach w Finlandii

Używanie świateł mijania w Finlandii jest obowiązkowe przez cały rok.

Kraje sąsiadujące

Las w Estonii o zmierzchu

Estonia

Dowiedz się więcej

Szwecja

Dowiedz się więcej

Oceń tą stronę