fbpx
Logo e-OPAK - Ogólnopolska Pomoc Drogowa
Wezwij Pomoc 24h/7

Pomoc drogowa 24/7

Zgłoś awarię online

Wypełnij formularz

+48 531 120 251

Telefoniczne zgłaszanie awarii

Serwis

+48 512 640 361

Wszystko poza zgłaszaniem awarii (8:00-16:00)

Edit Template
Start » Podróże » Planowanie podróży » Cele podróży » Chorwacja » Podróż samochodem

Chorwacja

Podróżowanie samochodem po Chorwacji

Przepisy drogowe w Chorwacji są podobne do tych w Polsce, więc podróżowanie tam nie przysporzy większych trudności. Zarówno kierunek jazdy, jak i oznakowanie dróg są zrozumiałe, a brak nietypowych przepisów, ułatwia adaptację. Aby podróż przebiegła bezpiecznie i bez problemów, ważne jest przestrzeganie znaków drogowych, ograniczeń prędkości oraz kilku specyficznych dla Chorwacji zasad.

Wybierasz się do Chorwacji?

Sprawdź jakie obowiązują opłaty drogowe

i zaplanuj swoją podróż do lub przez Chorwację.

Ograniczenia prędkości w Chorwacji

Ograniczenia prędkości - samochody osobowe, motocykle, lekkie kampery (do 3,5 t)

W terenie zabudowanym50 km/h
Poza terenem zabudowanym90 km/h
Drogi ekspresowe110 km/h
Autostrady130 km/h

Kierowcy poniżej 25 roku życia muszą przestrzegać limitów prędkości o 10 km/h niższych na drogach szybkiego ruchu i autostradach, oraz poza terenem zabudowanym.

Ograniczenia prędkości - ciężkie kampery (powyżej 3,5 t)

W terenie zabudowanym50 km/h
Poza terenem zabudowanym80 km/h
Drogi ekspresowe80 km/h
Autostrady90 km/h

Ograniczenia prędkości - zestawy (auto osobowe + przyczepa)

W terenie zabudowanym50 km/h
Poza terenem zabudowanym80 km/h
Drogi ekspresowe80 km/h
Autostrady90 km/h

Gdy Twoje auto Cię zawiedzie w drodze do Chorwacji,

Ogólnopolska Pomoc Drogowa e-OPAK

My nie zawodzimy. Jesteśmy zawsze tam gdzie tego potrzebujesz.

Kampery i przyczepy w Chorwacji

Wytyczne dla przyczep w Chorwacji

Należy posiadać drugi trójkąt ostrzegawczy przeznaczony dla przyczepy.

Maksymalne wymiary pojazdów w Chorwacji

 SzerokośćDługość
Samochód osobowy bez przyczepy (np. kamper)2.55 m12 m
Przyczepa (z dyszlem)2.55 m12 m
Zestaw (auto z przyczepą)2.55 m18.75 m

Przyczepy i kampery, które przekraczają dopuszczalne wymiary, wymagają specjalnego zezwolenia.

Nocowanie na dziko w Chorwacji

 Jedna nocKilka nocy
Na ulicach i parkingachNiedozwoloneNiedozwolone
Na terenie prywatnymNiedozwoloneNiedozwolone

Planujesz urlop w Chorwacji?

Nie zapomnij o ubezpieczeniu turystycznym

dopasowanym do Twoich potrzeb.

Koszty Leczenia i Assistance | NNW | Odpowiedzialność Cywilna | Bagaż podróżny

Wymagane dokumenty w Chorwacji

Dowód osobisty lub paszport w Chorwacji

Aby móc legalnie przebywać na terenie Chorwacji, należy posiadać przy sobie dowód osobisty w formie dokumentu lub paszport. Dowód elektroniczny z aplikacji mObywatel nie jest honorowany.

Prawo jazdy w Chorwacji

W Chorwacji honorowane jest Polskie prawo jazdy. Należy jednak mieć przy sobie prawo jazdy w formie dokumentu, jego elektroniczna wersja nie jest honorowana. 

Dowód rejestracyjny pojazdu lub przyczepy w Chorwacji

Podczas przemieszczania się po drogach Chorwacji należy mieć przy sobie dowód rejestracyjny pojazdu oraz przyczepy, jeśli się z nią poruszamy. Dodatkowo wymagane jest posiadanie potwierdzenia ubezpieczenia.

Oznakowanie kraju pochodzenia pojazdu w Chorwacji

Samochód na zagranicznych numerach rejestracyjnych musi być oznakowany kodem kraju z jakiego pochodzi. Może to być osobna naklejka (PL) lub oznakowanie kraju na rejestracjach europejskich. Wszystkie europejskie białe tablice rejestracyjne posiadają znaczek kraju z którego dany pojazd pochodzi. Jadąc jednak samochodem na czarnych tablicach, musimy przykleić oznakowanie kraju pochodzenia pojazdu.

Ważne przepisy ruchu drogowego w Chorwacji

Zagrożenie minami w niektórych rejonach Chorwacji

Na dawnych liniach frontowych w Chorwacji, szczególnie we wschodniej Slawonii (30 do 50 km przed granicą z Serbią i przy granicy z Węgrami, w okolicach Vukovaru i Vinkovci), zachodniej Slawonii (rejon Daruvaru, Pakrac, Virovitica), a także na zachodnich i południowo-zachodnich granicach z Bośnią i Hercegowiną (obszar na południe od Sisaka i Karlovaca, na wschód od Ogulina, Otočaca, Gospića, na wschodnich obrzeżach Zadaru oraz w górzystym terenie między Senjem a Splitem i w górach na południowy wschód od Dubrownika), wciąż istnieje ryzyko min. Nie należy opuszczać dróg i ścieżek, ponieważ miny często były układane blisko ich brzegów. Znane pola minowe są oznaczone trójkątnymi tablicami z ostrzeżeniami („Ne Prilazite”). Zidentyfikowane pola minowe w Chorwacji są czasami zabezpieczone żółtymi taśmami.

Ile promili może mieć kierowca w Chorwacji

Limit alkoholu w Chorwacji dla kierowców powyżej 25 roku życia wynosi 0,5 promila, natomiast młodsi kierowcy oraz zawodowi muszą mieć 0,00 promila. Policja w Chorwacji może zatrzymać zagraniczne prawo jazdy na 8 dni, jeśli kierowca prowadził pod wpływem alkoholu, bez okularów, w stanie zmęczenia lub, w przypadku motocyklistów, bez kasku. Aby odzyskać dokument, trzeba ubiegać się o jego zwrot 3 dni przed końcem okresu zatrzymania. W przeciwnym razie, prawo jazdy zostanie odesłane do instytucji, która je wydała.

Wyprzedzanie w Chorwacji

Nie wolno wyprzedzać autobusów szkolnych lub przewożących dzieci zatrzymujących się do wsiadania lub wysiadania pasażerów.

Zasady parkowania w Chorwacji

Strefy parkowania płatnego są odpowiednio oznaczone. Opłatę można uregulować gotówką przy parkomacie lub SMS-em.

Miasto Zagrzeb podzielone jest na cztery strefy parkowania. Informacje o ograniczeniach czasowych parkowania, systemie płatności oraz listę ulic według stref można znaleźć pod poniższym linkiem:

www.zagrebparking.hr

Parkowanie dla osób niepełnosprawnych: Niebieska karta parkingowa dla osób niepełnosprawnych jest obecnie uznawana w krajach Konferencji Europejskich Ministrów Transportu (CEMT) i państwach stowarzyszonych. Wszystkie kraje UE są jednocześnie krajami CEMT.

Wytyczne dla stosowania fotelików samochodowych dla dzieci w Chorwacji

Dzieci poniżej 3 roku życia nie mogą być przewożone w pojazdach, których tylne siedzenia nie są wyposażone w pasy bezpieczeństwa.

Dla dzieci mniejszych niż 1,35 m wymagane jest stosowanie fotelika samochodowego dopasowanego do wagi i wzrostu dziecka, zatwierdzonego przez UE. Jeśli dziecko jest przewożone na przednim siedzeniu w foteliku skierowanym tyłem do kierunku jazdy, należy wyłączyć poduszkę powietrzną.

Dzieci o wzroście między 1,35 m a 1,50 m mogą być przewożone wyłącznie na tylnych siedzeniach. Wystarczające jest użycie standardowego pasa bezpieczeństwa, bez potrzeby stosowania podkładki podwyższającej, niezależnie od wieku dziecka. Korzystanie z przedniego siedzenia jest dozwolone od wzrostu 1,50 m.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Chorwacji

W Chorwacji obowiązkowym wyposażeniem samochodu jest:

  • Apteczka
  • Trójkąt ostrzegawczy (dodatkowy trójkąt jeśli jedziemy z przyczepą)
  • Gaśnica (nieobowiązkowa, ale zalecana)
  • Zapasowe żarówki (Nie dotyczy to pojazdów ze światłami xenonowymi, LED lub neonowymi)
  • Kamizelka odblaskowa (dla każdego pasażera i umieszczona w kabinie)

Kierowcy oraz pasażerowie pojazdów wielośladowych muszą posiadać i zakładać kamizelkę ostrzegawczą, gdy opuszczają swój pojazd z powodu awarii lub wypadku zwłaszcza na drogach szybkiego ruchu i na autostradach.

Jak postępować podczas wypadku w Chorwacji

Każdy wypadek musi być zgłoszony policji. Pojazdy po wypadku z uszkodzeniem karoserii mogą opuścić Chorwację tylko z policyjnym protokołem ustalenia szkód. W przypadku szkód materialnych zaleca się również korzystanie z “Europejskiego Raportu Wypadku”.

Czy można korzystać z kamerki samochodowej w Chorwacji?

W Chorwacji kierowcy mogą korzystać z wideorejestratorów – przepisy nie określają szczegółowo zasad używania kamer samochodowych.

Oznaczanie ładunków wystających poza obrys samochodu w Chorwacji

W samochodzie osobowym ładunek nie może wystawać dalej niż 1 metr do przodu. Do tyłu, zarówno z samochodu, jak i z przyczepy, ładunek może sięgać maksymalnie jednej szóstej długości całkowitej pojazdu. Jeżeli część ładunku wystaje ponad 1 metr za pojazd, należy oznaczyć ten koniec czerwoną tkaniną. W przypadku przyczepy wymagana jest kwadratowa tablica 50 x 50 cm z fluorescencyjnymi pasami w kolorze pomarańczowym i białym, zamontowana pionowo do osi pojazdu.

Przy słabej widoczności, niezależnie od pory dnia, wystający ładunek musi być dodatkowo oznaczony lampą i czerwonym odblaskiem.

Jeśli ładunek wystaje ponad 20 cm na boki pojazdu (nie wliczając lusterek), powinien być oznaczony za pomocą lampy oraz elementów odblaskowych, świecących na biało z przodu i na czerwono z tyłu, co zapewnia lepszą widoczność i bezpieczeństwo.

Zimowe wyposażenie auta w Chorwacji

Opony zimowe

Na niektórych drogach lub odcinkach, w zależności od warunków pogodowych, obowiązuje wymóg posiadania opon zimowych. Jest to oznaczone odpowiednimi znakami drogowymi. Na osi napędowej muszą być zamontowane co najmniej dwie opony zimowe (oznaczenie M+S) z minimalną głębokością bieżnika wynoszącą 4 mm.

Łańcuchy śniegowe

Łańcuchy śniegowe należy mieć przy sobie i stosować je na drogach pokrytych śniegiem lub lodem. Montuje się je na kołach napędowych. W niektórych regionach (np. Lika i Gorski Kotar), niezależnie od typu opon, obowiązkowe jest użycie łańcuchów śniegowych.

Opony z kolcami

Zabronione.

Jazda na światłach w Chorwacji

W Chorwacji na wszystkich drogach, od ostatniej niedzieli października do ostatniej niedzieli marca (czas zimowy), obowiązuje jazda na światłach mijania w ciągu dnia.

Motocykliści w Chorwacji muszą korzystać ze świateł przez cały rok.

Kamizelki odblaskowe w Chorwacji

Wszyscy kierowcy samochodów i motocykli muszą posiadać przy sobie kamizelkę ostrzegawczą i zakładać ją, gdy opuszczają pojazd poza terenem zabudowanym w przypadku wypadku lub awarii, znajdując się na jezdni bądź poboczu.

Dla własnego bezpieczeństwa zaleca się zabieranie ze sobą kilku kamizelek ostrzegawczych, w zależności od liczby osób w pojeździe, ponieważ nie można wykluczyć sytuacji, gdy również pasażerowie będą musieli przebywać na drodze.

Kraje sąsiadujące

Pomnij w górach w Bośni i Hercegowinie

Bośnia i Hercegowina

Dowiedz się więcej

Urlop w Czarnogórze

Czarnogóra

Dowiedz się więcej

Serbia widok

Serbia

Dowiedz się więcej

Słowenia, Radovljica, Kościół na wyspie

Słowenia

Dowiedz się więcej

Budapeszt - widok na stolicę Węgier

Węgry

Dowiedz się więcej

Oceń tą stronę