fbpx
Logo e-OPAK - Ogólnopolska Pomoc Drogowa
Wezwij Pomoc 24h/7

Pomoc drogowa 24/7

Zgłoś awarię online

Wypełnij formularz

+48 531 120 251

Telefoniczne zgłaszanie awarii

Serwis

+48 512 640 361

Wszystko poza zgłaszaniem awarii (8:00-16:00)

Edit Template
Start » Podróże » Planowanie podróży » Cele podróży » Austria » Podróż samochodem

Austria

Podróżowanie samochodem po Austrii

Austria cieszy się dużą popularnością wśród osób szukających idealnego miejsca na wakacje oraz wśród podróżnych przemierzających kraj. W sezonie letnim mogą występować wyrywkowe kontrole na granicach. Jeżeli planujesz podróż samochodem przez Austrię, konieczne będzie zaznajomienie się z tamtejszymi przepisami drogowymi i ograniczeniami prędkości. Oto kluczowe informacje, które warto znać:

  • Jakie maksymalne prędkości obowiązują na austriackich drogach dla poszczególnych typów pojazdów.
  • Specyficzne zalecenia dla osób podróżujących z przyczepami kempingowymi.
  • Ważne wymogi dotyczące dokumentacji pojazdu i kierowcy, znaczenie znaków drogowych, użycie fotelików dziecięcych, obowiązek posiadania kamizelek odblaskowych i innych niezbędnych akcesoriów.
  • Zasady dotyczące wyposażenia pojazdów na okres zimowy, stosowanie łańcuchów śniegowych, procedury w przypadku otrzymania mandatu, oraz jak postępować w razie wypadku lub awarii.

Wybierasz się do Austrii?

Sprawdź jakie obowiązują opłaty drogowe

i zaplanuj swoją podróż do lub przez Austrię.

Ograniczenia prędkości w Austrii

Ograniczenia prędkości - samochody osobowe, motocykle, lekkie kampery (do 3,5 t)

W terenie zabudowanym 50 km/h
Poza terenem zabudowanym 100 km/h
Drogi ekspresowe 100 km/h
Autostrady 130 km/h
Dla pojazdów do 3,5 tony i motocykli obowiązuje ograniczenie prędkości do 110 km/h w godzinach od 22:00 do 5:00 na następujących autostradach: Tauern (A10), Inntal (A12), Brenner (A13) oraz Rheintal (A14). Należy zwrócić uwagę na oznakowanie.

Ograniczenia prędkości - ciężkie kampery (powyżej 3,5 t)

W terenie zabudowanym50 km/h
Poza terenem zabudowanym70 km/h
Drogi ekspresowe80 km/h
Autostrady80 km/h

Ograniczenia prędkości - zestawy (auto osobowe + przyczepa)

W terenie zabudowanym50 km/h
Poza terenem zabudowanym100 km/h
Drogi ekspresowe100 km/h
Autostrady100 km/h

Ograniczenia prędkości z dodatkowym znakiem “IG-L” dotyczą wszystkich pojazdów z silnikami spalinowymi (również hybrydowymi).

Wyjątkiem są pojazdy wyłącznie na napęd elektryczny lub wodorowy. Wtedy dany limit prędkości nie obowiązuje tych pojazdów. Właściciele pojazdów bez odpowiednich austriackich oznaczeń, którzy otrzymają mandat, mogą odwołać się od decyzji, przedstawiając dokument rejestracji pojazdu.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.oesterreich.gv.at/themen/freizeit_und_strassenverkehr/kfz/10/Seite.063300.html

Gdy Twoje auto Cię zawiedzie w drodze do Austrii,

Ogólnopolska Pomoc Drogowa e-OPAK

My nie zawodzimy. Jesteśmy zawsze tam gdzie tego potrzebujesz.

Kampery i przyczepy w Austrii

Wytyczne dla przyczep w Austrii

Zabezpieczenie Połączenia:
W Austrii obowiązują wymogi dotyczące zabezpieczenia połączenia między pojazdem ciągnącym a przyczepą, niezależnie od tego, czy przyczepa jest hamowana, czy niehamowana. Wymagane jest stosowanie kabla, łańcucha bądź liny awaryjnej.

Dla przyczep niehamowanych stosuje się liny lub łańcuchy, które mają za zadanie utrzymać przyczepę przy pojeździe ciągnącym w przypadku odpięcia się od zaczepu.

W przypadku przyczep hamowanych stosowana jest lina awaryjna. Jej zadaniem jest aktywacja hamulców przyczepy w sytuacji odłączenia się od pojazdu ciągnącego, lina ta ulega zerwaniu.

Choć nie ma specyficznych przepisów dotyczących sposobu mocowania zabezpieczenia, zaleca się przestrzeganie zaleceń producenta. Zwykle wystarczy położyć łańcuch bezpieczeństwa lub linę awaryjną na zaczepie przyczepy. Jako standard techniczny przyjęto mocowanie zabezpieczenia do specjalnego ucha lub zaczepu przy pojeździe ciągnącym, jeżeli jest to możliwe.

Maksymalne wymiary pojazdów w Austrii

Szerokość Długość
Samochód osobowy bez przyczepy (np. kamper) 2.55 m 12 m
Przyczepa (z dyszlem) 2.55 m 12 m
Zestaw (auto z przyczepą) 2.55 m 18.75 m

Przyczepy i kampery, które przekraczają dopuszczalne wymiary, wymagają specjalnego zezwolenia. O wydanie takiej zgody odpowiedzialne są urzędy rządu krajowego odpowiedniej austriackiej prowincji, przez którą następuje wjazd do Austrii.

Nocowanie na dziko w Austrii

Jedna noc Kilka nocy
Na ulicach i parkingach Tylko za pozwoleniem regionalnych przepisów i poza parkami Tylko za pozwoleniem regionalnych przepisów i poza parkami
Na terenie prywatnym Tylko za pozwoleniem właściciela Tylko za pozwoleniem właściciela

Planujesz urlop w Austrii?

Nie zapomnij o ubezpieczeniu turystycznym

dopasowanym do Twoich potrzeb.

Koszty Leczenia i Assistance | NNW | Odpowiedzialność Cywilna | Bagaż podróżny

Wymagane dokumenty w Austrii

Dowód osobisty lub paszport w Austrii

Aby móc legalnie przebywać na terenie Austrii, należy posiadać przy sobie dowód osobisty w formie dokumentu lub paszport. Dowód elektroniczny z aplikacji mObywatel nie jest honorowany.

Prawo jazdy w Austrii

W Austrii honorowane jest Polskie prawo jazdy. Należy jednak mieć przy sobie prawo jazdy w formie dokumentu, jego elektroniczna wersja nie jest honorowana. 

Dowód rejestracyjny pojazdu lub przyczepy w Austrii

Podczas przemieszczania się po drogach Austrii należy mieć przy sobie dowód rejestracyjny pojazdu oraz przyczepy, jeśli się z nią porusza. Dodatkowo wymagane jest posiadanie potwierdzenia ubezpieczenia.

Oznakowanie kraju pochodzenia pojazdu w Austrii

Samochód na zagranicznych numerach rejestracyjnych musi być oznakowany kodem kraju z jakiego pochodzi. Może to być osobna naklejka (PL) lub oznakowanie kraju na rejestracjach europejskich. Wszystkie europejskie białe tablice rejestracyjne posiadają znaczek kraju z którego dany pojazd pochodzi. Jadąc jednak samochodem na czarnych tablicach, musimy przykleić oznakowanie kraju pochodzenia pojazdu.

Ważne przepisy ruchu drogowego w Austrii

Ile promili może mieć kierowca w Austrii

W Austrii dozwolona ilość promili to 0,5 promila.

Pierwszeństwo na drogach w Austrii

Ogólne zasady pierwszeństwa na drogach są takie same jak w Polsce.

Wyjątkiem jest reguła mówiąca, że w przypadku zatrzymania pojazdu na skrzyżowaniu, na którym posiadamy pierwszeństwo przejazdu, tracimy to pierwszeństwo.

Natomiast na wąskich drogach górskich, gdy nie ma możliwości ustąpienia przejazdu, pojazd, który w danych warunkach lokalnych może łatwiej wykonać manewr cofania, jest do tego zobowiązany.

Wyprzedzanie w Austrii

Ogólne zasady wyprzedzania w Austrii są podobne do tych w Polsce, jednak wyprzedzanie jest zabronione na odcinku 80 metrów przed i za przejazdem kolejowym. W Polsce przepisy mówią tylko o wyprzedzaniu bezpośrednio przed i na przejeździe.

Nie wolno również wyprzedzać autobusów oraz autobusów szkolnych, gdy włączone są ich światła awaryjne lub żółto-czerwone światła ostrzegawcze.

Zasady parkowania i zatrzymywania się w Austrii

Zakaz postoju i parkowania w Austrii obowiązuje przy żółtej ciągłej linii na krawędzi jezdni lub na krawężniku; zakaz parkowania dotyczy także miejsc z żółtą przerywaną linią. Legalne miejsca parkingowe oznaczone są białą linią.

Strefy krótkiego parkowania w Austrii:

Strefy krótkiego parkowania są oznaczone tablicami “Początek strefy krótkiego parkowania” i “Koniec strefy krótkiego parkowania”; niebieskie oznaczenia na drodze mogą służyć jako dodatkowe wskazówki. W obszarach z ogólnym zakresem krótkiego parkowania, jak np. w Wiedniu, odpowiednie znaki drogowe umieszczone są tylko przy wjazdach i wyjazdach z danego obszaru. Wewnątrz tych stref nie ma dodatkowych znaków wskazujących na obszar krótkiego parkowania. W strefach krótkiego parkowania mogą obowiązywać dodatkowe zakazy, takie jak zakaz zatrzymywania się.

Parkowanie w strefie krótkiego parkowania zwykle możliwe jest tylko z ważnym biletem parkingowym. Można je nabyć m.in. w ÖAMTC, sklepach z tytoniem, punktach przedpłat, automatach biletowych (stacje metra), na dworcach kolejowych oraz w niektórych bankach i na stacjach benzynowych. Bilety parkingowe muszą być wypełnione w całości i umieszczone w widocznym miejscu za przednią szybą. Możliwe jest także nabycie biletu parkingowego za pomocą telefonu komórkowego.

Parkowanie w Wiedniu

Ułatwienia w parkowaniu dla osób niepełnosprawnych:

Niebieska europejska karta parkingowa dla osób niepełnosprawnych jest obecnie uznawana w krajach CEMT i krajach stowarzyszonych. Wszystkie kraje UE są członkami CEMT.

Wyjątkowe znaki drogowe w Austrii

Oznakowanie ograniczenia prędkości 100 km/h z dodatkiem IG-L

Skrót IG-L oznacza “Immissionsschutzgesetz-Luft” (Ustawa o Ochronie Przed Emisjami Spalin). Zwolnienie z ograniczenia „Luft-100er“ obowiązuje pojazdy elektryczne na wybranych odcinkach, obecnie głównie na A12 i A1. Kierowcy pojazdów elektrycznych zarejestrowanych w Polsce mogą ignorować ograniczenia IG-L i poruszać się z prędkością 130 km/h (zamiast 100 km/h), jeśli z ich tablic rejestracyjnych wynika, że są to pojazdy wyłącznie na napęd elektryczny lub wodorowy (nie dotyczy to pojazdów hybrydowych). Jeśli mimo wszystko dostaniemy mandat, możemy sie od niego odwołać wysyłając potwierdzenie, że nasz pojazd jest samochodem o napędzie elektrycznym lub wodorowym.

Oznakowanie ograniczenia prędkości podczas mgły

W Austrii stosuje się znaki z dopiskiem “Bei Nebel” (podczas mgły), które informują, że dane ograniczenie prędkości obowiązuje tylko w warunkach mgły. Aby pomóc kierowcom w ocenie, czy panujące warunki to mgła, przy drogach umieszczane są dodatkowe znaki ze wskazówkami, jak dokonać tej oceny, np. określając z jakiej odległości powinno być widoczne określone oznaczenie lub ilość linii przerywanych na drodze.

Stosowanie fotelików samochodowych dla dzieci w Austrii

Dzieci do 14 roku życia i mniejsze niż 1,50 metra muszą korzystać z fotelika samochodowego dopasowanego do ich wagi i wzrostu. Jeśli dziecko jest przewożone na miejscu pasażera w foteliku skierowanym tyłem do kierunku jazdy, należy wyłączyć poduszkę powietrzną.

Jeśli dziecko ma więcej niż 14 lat, ale mniej niż 150 cm wzrostu, może jeździć z zapiętym pasem bezpieczeństwa i bez siedziska pod warunkiem, że pas bezpieczeństwa nie przebiega na wysokości szyi.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Austrii

W Austrii obowiązkowym wyposażeniem samochodu jest:

  • Apteczka
  • Trójkąt ostrzegawczy
  • Gaśnica
  • Pasy bezpieczeństwa dla wszystkich pasażerów
  • Kamizelka odblaskowa (dla każdego pasażera i umieszczona w kabinie)

Kierowcy pojazdów wielośladowych muszą posiadać i zakładać kamizelkę ostrzegawczą, gdy opuszczają swój pojazd z powodu awarii lub wypadku. Kamizelkę odblaskową należy zakładać również w przypadku opuszczania sprawnego pojazdu poza terenem zabudowanym jeśli zatrzymaliśmy się na drodze.

Zaleca się również posiadanie awaryjnego zestawu żarówek. Nie dotyczy to pojazdów ze światłami xenonowymi, LED lub neonowymi.

Jak postępować podczas wypadku lub awarii w Austrii

W przypadku wypadków w których są osoby poszkodowane należy zawsze wezwać policję.

Gdy policja zostanie wezwana do wypadku drogowego, w którym doszło jedynie do uszkodzeń materialnych, a wymiana danych między uczestnikami była możliwa, należy uiścić “opłatę za użycie sygnałów świetlnych” (opłatę za zgłoszenie wypadku, około 36 euro).

Jeśli pojazd ulegnie awarii na drodze lub autostradzie i nie uda się z niej zjechać lub dostać na najbliższy parking autostradowy, należy niezwłocznie wezwać pomoc drogową, która odholuje nasz pojazd w bezpieczne miejsce. Wysiadając z pojazdu należy pamiętać o założeniu kamizelki odblaskowej.

Czy można korzystać z kamerki samochodowej w Austrii?

W Austrii obowiązuje zakaz korzystania z kamerek samochodowych służących dokumentowaniu podróży na drogach publicznych. Tłumaczenie, że nagranie ma służyć jako zabezpieczenie na wypadek ucieczki sprawcy kolizji i umożliwić identyfikację po numerach rejestracyjnych, nie jest akceptowane. Użycie kamerki w samochodzie traktowane jest jako działalność monitorująca, która wymaga oficjalnej zgody. Za naruszenie tego zakazu grozi kara do 25 000 euro. Ponadto, osoby, które zostaną nagrane bez zgody, mogą żądać wypłaty wyższego odszkodowania.

Oznaczanie ładunków wystających poza obrys samochodu w Austrii

Jeśli ładunek wystaje do 1 m, wystarczającym oznaczeniem jest czerwona tkanina. W przypadku wystawania ładunku o więcej niż 1 m poza najbardziej wysunięty punkt pojazdu lub przyczepy, konieczne jest oznaczenie tego punktu tablicą o wymiarach 25 cm x 40 cm, białą z czerwoną obwódką o szerokości 5 cm. Obwódka musi być odblaskowa.

Tablica umieszczona z tyłu ładunku powinna być ustawiona niemal pionowo i prostopadle do osi pojazdu, nie wyżej niż 90 cm nad poziomem jezdni.

Montaż tej tablicy nie jest wymagany, jeśli użyte są odblaskowe znaki ostrzegawcze.

W warunkach zmierzchu, ciemności, mgły lub złej pogody na skrajnych punktach ładunku należy umieścić po jednej lampie i odblasku. Lampa umieszczona z przodu powinna emitować białe światło, a umieszczona z tyłu – czerwone.

Zimowe wyposażenie auta w Austrii

Dla pojazdów o DMC do 3,5 t nie ma uniwersalnego wymogu wyposażenia w opony zimowe w miesiącach zimowych. Jednakże, pojazdy do 3,5 t muszą być wyposażone w opony zimowe (oznaczone “M+S”, “M&S”, symbolem alpejskim lub znakiem śnieżynki) lub w łańcuchy śniegowe podczas jazdy w warunkach zimowych, to jest na śniegu, błocie pośniegowym, na drogach pokrytych lodem. Ten obowiązek obowiązuje od 1 listopada do 15 kwietnia następnego roku.

W przypadku zakazów przejazdu z dopiskiem “Ausgenommen Fahrzeuge mit Winterausrüstung” (Wyjątek dla pojazdów z wyposażeniem zimowym), kontynuowanie jazdy jest dozwolone tylko, gdy założone są łańcuchy śniegowe lub opony zimowe.

Opony zimowe, jeśli są wymagane, powinny być zamontowane na wszystkich kołach. Zamiast opon zimowych można stosować łańcuchy śniegowe na wszystkich kołach napędowych, jeśli droga jest niemal cały czas pokryta śniegiem lub lodem. Opony przeznaczone do jazdy po śniegu, błocie pośniegowym i lodzie muszą mieć głębokość bieżnika co najmniej 5 mm dla opon diagonalnych lub co najmniej 4 mm dla opon radialnych. Opony całoroczne lub wielosezonowe mogą być używane jako opony zimowe, pod warunkiem, że posiadają oznaczenie “M+S”. Przyczepy nie są objęte obowiązkiem posiadania opon zimowych.

Ciężarówki powyżej 3,5 t muszą być wyposażone co najmniej w opony zimowe na kołach jednej z osi napędowych w okresie od 1 listopada do 15 kwietnia następnego roku.

Aby uniknąć problemów, zaleca się wyposażenie kamperów powyżej 3,5 t, zarejestrowanych jako “pojazdy specjalne kampery”, również w opony oznaczone M+S.

Obowiązek stosowania łańcuchów śniegowych obowiązuje tam, gdzie znajduje się okrągły znak na niebieskim tle z symbolem łańcuchów śniegowych.

Łańcuchy śniegowe muszą być założone na wszystkie koła napędowe. W przypadku pojazdów z napędem na wszystkie koła, łańcuchy muszą być założone co najmniej na dwa koła napędowe, zgodnie z zaleceniem producenta pojazdu.

Ciężarówki powyżej 3,5 t DMC w okresie od 1 listopada do 15 kwietnia następnego roku muszą mieć przy sobie odpowiednie łańcuchy śniegowe dla co najmniej dwóch kół napędowych.

Mandaty w Austrii

Drobne naruszenia przepisów ruchu drogowego mogą być opłacane na miejscu po wystawieniu tzw. mandatu organizacyjnego (kary ostrzegawczej). Bardziej poważne wykroczenia, takie jak te związane z alkoholem za kółkiem, podlegają skierowaniu sprawy do sądu. Prawomocne wyroki (decyzje o grzywnie) mogą być również egzekwowane w Polsce.

Wytyczne dla Motocykli w Austrii

Motocykle muszą być wyposażone w małą apteczkę lub zestaw opatrunkowy. Zaleca się również zabranie kamizelki odblaskowej.

Od 15 kwietnia do 31 października głośne motocykle o poziomie hałasu na postoju przekraczającym 95 dB nie mogą poruszać się po wybranych trasach w Tyrolu Wschodnim. Ograniczenie dotyczy pięciu odcinków dróg o łącznej długości 126 kilometrów. Za naruszenie przepisów grożą mandaty w wysokości 220 euro. Po zatrzymaniu przez policje, kontynuacja jazdy nie jest możliwa.

Kraje sąsiadujące

Czechy Praga - widok na miasto i mosty

Czechy

Dowiedz się więcej

Neuschwanstein Niemcy

Niemcy

Dowiedz się więcej

Słowacja widok na Tatry

Słowacja

Dowiedz się więcej

Słowenia, Radovljica, Kościół na wyspie

Słowenia

Dowiedz się więcej

Szwajcaria, widok na dolinę i Alpy

Szwajcaria

Dowiedz się więcej

Węgry, budynek parlamentu w Budapeszcie

Węgry

Dowiedz się więcej

Włochy nocą

Włochy

Dowiedz się więcej

Oceń tą stronę