Przebita opona może stanowić poważny problem – szczególnie jeżeli nie jesteśmy na to przygotowani. Wśród opcji zaradczych na taką sytuację można wymienić m.in. koło zapasowe oraz zestaw naprawczy. Alternatywą są opony z systemem Run Flat. Mają one swoje szczególne zalety, których próżno szukać wśród pozostałych rozwiązań, ale mają też pewne wady. Czym są opony Run Flat oraz jakie są ich plusy i minusy?
Jak działa system Run Flat?
Opony z systemem Run Flat wykorzystują zmodernizowaną konstrukcję ścian bocznych. Specjalne wzmocnienia oraz dodatkowa warstwa gumy stanowią podparcie dla pojazdu, w sytuacji, gdy powietrze ucieknie z opony – np. wskutek przebicia bieżnika czy uszkodzenia wentyla. Dzięki temu umożliwiają kontynuowanie jazdy, nawet po całkowitej utracie ciśnienia w ogumieniu. Dystans i prędkość są wówczas ograniczone – większość opon z systemem Run Flat umożliwia przejechanie około 80 km z prędkością do 80 km/h. Dzięki temu można spokojnie dojechać do najbliższego serwisu wulkanizacyjnego. Na https://www.sklepopon.com/opony/runflat możesz wygodnie dobrać nowe opony Run Flat.
Możliwość naprawy opony Run Flat po przebiciu jest zależna od jej marki – nie wszyscy producenci dopuszczają naprawę lub ograniczają ją np. do jednego razu. Ponadto szansa na naprawę maleje, w zależności od dystansu przejechanego bez powietrza. Dlatego o możliwości naprawy decyduje zwykle wulkanizator, oceniając stan opony po dotarciu do serwisu. Jeżeli wykorzystamy maksymalny dystans możliwy do przejechania, to opona nie będzie nadawać się do jazdy nawet po załataniu nieszczelności. Jeśli przejedziemy tylko kilka-kilkanaście kilometrów, to naprawa powinna być możliwa. Jednak w przypadku kolejnego przebicia i utraty ciśnienia w tej samej oponie, dystans możliwy do przejechania będzie odpowiednio krótszy.
Jakie są szczególne zalety opon Run Flat?
Korzystanie z opon z systemem Run Flat może przynieść korzyści w postaci wzrostu bezpieczeństwa jazdy. Przede wszystkim przebicie koła podczas jazdy z wyższą prędkością nie wiąże się wówczas z nagłą utratą stabilności i kontroli nad kierunkiem jazdy. Ponadto nie trzeba zatrzymywać się natychmiast w celu zmiany koła np. na autostradzie czy przy ruchliwej drodze bez pobocza albo w trakcie ulewnego deszczu.

Korzystanie z opon z systemem Run Flat może przynieść korzyści w postaci wzrostu bezpieczeństwa jazdy. Przede wszystkim przebicie koła podczas jazdy z wyższą prędkością nie wiąże się wówczas z nagłą utratą stabilności i kontroli nad kierunkiem jazdy. Ponadto nie trzeba zatrzymywać się natychmiast w celu zmiany koła np. na autostradzie czy przy ruchliwej drodze bez pobocza albo w trakcie ulewnego deszczu.
Wady korzystania z opon typu Run Flat
Opony z systemem Run Flat mają jednak też kilka minusów. Jednym z nich jest nieco wyższa cena w porównaniu ze standardowymi oponami. Ponadto sztywniejsze ściany boczne przekładają się na mniejszy komfort jazdy i gorsze tłumienie nierówności. Oprócz tego dodatkowe wzmocnienia ścian bocznych zwiększają masę kół, co może spowodować wyższe spalanie.
Jeżeli chcemy korzystać z opon z systemem Run Flat, nasze auto musi być wyposażone w system monitorowania ciśnienia. Bez tego nie zorientujemy się, że uciekło nam powietrze z koła. Można to uznać za wadę – przez obecność czujników wymagających dodatkowej obsługi. Z drugiej strony system ostrzegania o przebiciu i monitorowania ciśnienia kół może być traktowany jako zaleta, w zależności od podejścia.
Słabszą stroną opon Run Flat, w porównaniu z tradycyjnym kołem zapasowym, jest też ograniczenie związane z rodzajem uszkodzenia. System Run Flat chroni wyłącznie przy punktowym przebiciu bieżnika lub awarii wentyla. Jeżeli dojdzie np. do rozcięcia ściany bocznej, to dalsza jazda i tak będzie niemożliwa. Warto także pamiętać o tym, że do wymiany opon Run Flat potrzebny jest odpowiedni sprzęt – dlatego niektóre mniejsze warsztaty wulkanizacyjne mogą odmówić obsługi.
Kiedy warto wybrać opony Run Flat?
Jeżeli nasz samochód jest przystosowany do jazdy na oponach Run Flat – wyposażono go w czujniki ciśnienia i odpowiednie felgi – to warto rozważyć to rozwiązanie. Jest ono szczególnie warte uwagi, jeśli dużo podróżujemy i często poruszamy się na trasie. Może to być także trafny wybór podczas jazdy miejskiej – np. jeżeli mamy małe miejskie auto z ograniczoną przestrzenią w bagażniku i nie chcemy zajmować jej kołem zapasowym. W każdym przypadku istotne jest indywidualne podejście i porównanie wad oraz zalet opon Run Flat w odniesieniu do sposobu korzystania z samochodu.