Legalizacja marihuany w Niemczech jest ostatecznie zatwierdzona. Niemniej jednak, osoba, która spożywa marihuanę i następnie prowadzi samochód, nadal naraża się na utratę prawa jazdy, nawet jeśli ma zostać ustalony nowy limit THC.
Ustawa rządu koalicyjnego w Niemczech dotycząca legalizacji konopi weszła w życie 1 kwietnia 2024 roku. Posiadanie i uprawa substancji będą legalne dla osób pełnoletnich po spełnieniu określonych warunków. Jednocześnie z legalizacją konopi, komisja ekspertów przedstawiła zalecenie dotyczące limitu stężenia substancji psychoaktywnej w ruchu drogowym.
Gdy Twoje auto Cię zawiedzie,
Ogólnopolska Pomoc Drogowa e-OPAK
My nie zawodzimy. Jesteśmy zawsze tam gdzie tego potrzebujesz.Marihuana: Planowany nowy limit stężenia THC w ruchu drogowym
Proponowany nowy limit THC wynosi 3,5 nanograma na mililitr surowicy krwi – poinformowało Federalne Ministerstwo Transportu w czwartek, 28 marca. Ministerstwo dodało: „Osiągnięcie tej wartości, zgodnie z aktualnym stanem wiedzy naukowej, sugeruje możliwość wystąpienia efektów wpływających na bezpieczeństwo ruchu drogowego podczas prowadzenia pojazdu.”
Dotychczas nie istnieje ustawowy limit dla marihuany podczas prowadzenia pojazdu, podobnego do granicy 0,5 promila alkoholu. Jednak w praktyce sądowej ustalił się limit wynoszący 1,0 nanogram THC w surowicy krwi, od którego grożą sankcje.
Przed wprowadzeniem przepisów dotyczących nowego limitu stężenia THC we krwi obowiązują dotychczasowe zasady
Aby wprowadzić zalecany limit, konieczna jest zmiana prawa przez Bundestag, jak dalej poinformowano. Zatem nowy limit nie będzie obowiązywał od początku częściowej legalizacji konopi w Wielkanocny Poniedziałek (1 kwietnia). Do ewentualnej zmiany prawa drogowego obowiązują obecne, bardziej restrykcyjne wymogi.
Nadal nie należy prowadzić w Niemczech pojazdu po spożyciu marihuany.
Z proponowanym limitem skutecznego działania wynoszącym 3,5 ng/ml THC w surowicy krwi, eksperci uważają, że granice akceptowalnego wpływu na bezpieczeństwo drogowe zostały osiągnięte. Nawet po zmianie przepisów lub ewentualnym dostosowaniu limitu, jesteśmy zdania, że osoby pod wpływem marihuany nie powinny prowadzić pojazdów.
Spożycie marihuany wiąże się między innymi z ograniczeniem koncentracji i uwagi oraz wydłużeniem czasu reakcji i podejmowania decyzji. Może to prowadzić do poważnych konsekwencji w ruchu drogowym. Uważamy, że konieczne jest intensywne edukowanie społeczeństwa na temat zwiększonego ryzyka wypadków i powinno to być jak najszybciej wdrożone.
Ponadto opowiada się za sankcjonowaniem możliwości wpływu psychoaktywnego na poziomie 1,0 nanograma THC na mililitr surowicy krwi u nowych kierowców, podobnie jak w przypadku alkoholu.
Dodatkowo należy rozważyć, czy inne metody pomiaru, takie jak analiza płynu z jamy ustnej, mogą być skuteczne w ocenie lub wykrywaniu aktywnego wpływu marihuany na zdolność prowadzenia pojazdu w krótkim czasie od spożycia. Przed wprowadzeniem nowych metod pomiaru ich skuteczność powinna zostać gruntownie oceniona.
Konsumpcja marihuany: Powody dyskusji na temat granicy stężenia THC we krwi
Od lat toczy się dyskusja w środowiskach specjalistów na temat właściwości granicznych w przypadku prowadzenia pojazdu pod wpływem marihuany, czy są one właściwe, czy też za niskie. Specjaliści ds. bezpieczeństwa drogowego i prawa drogowego w Niemczech zawsze zalecali podwyższenie obecnie dopuszczalnej wartości THC we krwi.
Według ekspertów, obecna granica THC wynosząca 1,0 nanogram jest tak niska, że potwierdza jedynie spożycie marihuany. Jednakże obecny poziom graniczny nie pozwala na jednoznaczne wnioski dotyczące wpływu na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.
Legalizacja marihuany w Niemczech od 1 kwietnia
Od 1 kwietnia marihuana oraz związek czynny Tetrahydrocannabinol (THC) nie będą już prawnie klasyfikowane jako substancje odurzające. W Niemczech dorośli będą mogli legalnie posiadać i nosić do 25 gramów marihuany. W swoim własnym domu będą mogli legalnie hodować trzy żywe rośliny konopi i posiadać do 50 gramów marihuany do własnego użytku. Ponadto będzie możliwa uprawa i dystrybucja narkotyku w specjalnych klubach.
Początkowo planowane sklepy specjalizujące się w marihuanie, gdzie można swobodnie nabywać produkty odurzające, nie zostaną na razie otwarte. Sprzedaż będzie testowana w Niemczech w ramach pojedynczych projektów pilotażowych. Jednakże do tego potrzebna jest odrębna ustawa, która jeszcze nie została uchwalona.