Wezwij Pomoc 24h/7

Pomoc drogowa 24/7

Zgłoś awarię online

Wypełnij formularz

+48 531 120 251

Telefoniczne zgłaszanie awarii

Serwis

+48 512 640 361

Wszystko poza zgłaszaniem awarii (8:00-16:00)

Edit Template
Wezwij Pomoc 24h/7

Pomoc drogowa 24/7

Zgłoś awarię online

Wypełnij formularz

+48 531 120 251

Telefoniczne zgłaszanie awarii

Serwis

+48 512 640 361

Wszystko poza zgłaszaniem awarii (8:00-16:00)

Edit Template

Holowanie pojazdu a ryzyko finansowe – kiedy kolizja może oznaczać brak odszkodowania?

Udostępnij na:

Holowanie uszkodzonego pojazdu wydaje się prostym rozwiązaniem, ale wiąże się z pewnym ryzykiem – zarówno dla kierowcy holującego, jak i osoby kierującej pojazdem holowanym. W przypadku kolizji sytuacja może się skomplikować, a uzyskanie odszkodowania nie zawsze będzie możliwe. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, aby uniknąć problemów prawnych i finansowych.

Edit Template
Nie musisz za każdym razem szukać na nowo pomocy drogowej,
Ogólnopolska Pomoc Drogowa e-OPAK
Jesteśmy wszędzie tam gdzie nas potrzebujesz.
Edit Template

Holowanie pojazdu – kluczowe zasady i ograniczenia

Holowanie jest ściśle regulowane przez przepisy kodeksu drogowego, a jego nieprawidłowe przeprowadzenie może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze.

  • Ograniczenie prędkości – maksymalnie 30 km/h w terenie zabudowanym i 60 km/h poza nim.
  • Oświetlenie – pojazd holujący musi mieć włączone światła mijania przez całą trasę.
  • Warunki techniczne – jeśli pojazd jest holowany na sztywnej belce, przynajmniej jeden układ hamulcowy musi działać. Przy połączeniu giętkim oba układy hamulcowe muszą być sprawne.
  • Dystans między pojazdami – od 4 do 6 metrów przy połączeniu giętkim oraz maksymalnie 3 metry przy połączeniu sztywnym.
  • Oznakowanie – połączenie powinno być widoczne (białe i czerwone pasy lub chorągiewka), a pojazd holowany powinien być oznaczony trójkątem odblaskowym i światłami pozycyjnymi w warunkach ograniczonej widoczności.

 

Nieprzestrzeganie tych zasad może nie tylko prowadzić do mandatu, ale także wpłynąć na ewentualne roszczenia ubezpieczeniowe w razie kolizji.

Kiedy holowanie jest zabronione?

Holowanie nie zawsze jest dozwolone. Istnieją sytuacje, w których przewóz pojazdu musi odbyć się na lawecie. Nie można holować pojazdu, jeśli:

  • ma niesprawny układ hamulcowy lub kierowniczy (chyba że sposób holowania eliminuje konieczność ich użycia),
  • holowanie odbywa się na autostradzie (z wyjątkiem specjalnych pojazdów holowniczych transportujących auto do najbliższego MOP-u lub zjazdu),
  • holowany pojazd waży więcej niż pojazd holujący,
  • holowany pojazd ma unieruchomiony silnik, a jego układ hamulcowy wymaga pracy silnika.

 

Nieprzestrzeganie tych zasad zwiększa ryzyko wypadku i może skutkować konsekwencjami finansowymi.

Kończy Ci się ubezpieczenie OC?
Nie zapomnij go przedłużyć

Kolizja podczas holowania – kto ponosi odpowiedzialność?

W razie stłuczki podczas holowania, odpowiedzialność finansowa zależy od okoliczności zdarzenia i stron biorących udział w kolizji.

  • Odpowiedzialność kierowcy holującego – ubezpieczyciel pokrywa szkody wyrządzone przez pojazd holowany z polisy OC pojazdu holującego, nawet jeśli winę ponosi kierowca auta ciągniętego. Ta zasada obowiązuje także wtedy, gdy holowany pojazd zerwie się z linki i spowoduje szkody, zanim się zatrzyma.
  • Odpowiedzialność kierowcy holowanego – jeśli pojazd holowany uderzy w holownik, kierowca nie może liczyć na odszkodowanie z polisy OC. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych wyklucza bowiem możliwość wypłaty odszkodowania za szkody powstałe w pojeździe holowanym i holującym.
  • Kolizja z innym pojazdem – jeśli w wyniku błędu kierowcy holownika doszło do stłuczki, odszkodowanie przysługuje jedynie osobom trzecim, które nie brały udziału w holowaniu. Kierowca holowanego pojazdu nie może domagać się rekompensaty za szkody.

 

Zgodnie z art. 37 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, w takich sytuacjach poszkodowany kierowca auta holowanego pozostaje bez możliwości uzyskania odszkodowania.

Podsumowanie

Holowanie pojazdu może wydawać się prostą czynnością, ale wiąże się z wieloma ryzykami. W przypadku kolizji podczas holowania nie zawsze można liczyć na odszkodowanie, a odpowiedzialność często spoczywa na kierowcy pojazdu holującego. Warto dokładnie zapoznać się z przepisami oraz wziąć pod uwagę możliwość skorzystania z lawety – zwłaszcza jeśli istnieje ryzyko uszkodzenia pojazdu lub brak pełnej znajomości zasad bezpiecznego holowania.

Udostępnij na:

Kategorie wpisów
pomoc drogowa e-opak vector

Ogólnopolska Pomoc Drogowa

Zapewnimy Ci niezawodną pomoc drogową z naszej sprawdzonej sieci partnerów e-OPAK w Polsce, dostosowaną do Twoich potrzeb.

Wezwij Pomoc

Pomoc drogowa 24/7

Zgłoś awarię online

Wypełnij formularz

+48 531 120 251

Telefoniczne zgłaszanie awarii

Serwis

+48 512 640 361

Wszystko poza zgłaszaniem awarii (8:00-16:00)

Edit Template

e-OPAK.pl | ul. Główna 23 | 42-280 Częstochowa | woj. śląskie | tel: 531 120 251 | e-mail: kontakt@e-opak.pl | NIP: 9492101213