Według najnowszych danych z Licznika Elektromobilności, w pierwszych sześciu miesiącach tego roku w Polsce zarejestrowano ponad 12 tysięcy nowych samochodów elektrycznych. Stanowi to wzrost o 7% w porównaniu do tego samego okresu w zeszłym roku. Obecnie, na polskich drogach jeździ już 69 tysięcy pojazdów napędzanych wyłącznie energią elektryczną. Ten trend wskazuje na rosnącą popularność ekologicznych rozwiązań wśród polskich kierowców, co jest pozytywnym sygnałem dla przyszłości elektromobilności w kraju.
Gdy Twoje auto Cię zawiedzie,
Ogólnopolska Pomoc Drogowa e-OPAK
My nie zawodzimy. Jesteśmy zawsze tam gdzie tego potrzebujesz.Elektryki zyskują na popularności
Z analizy przeprowadzonej przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) oraz Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności (PSNM) wynika, że na koniec czerwca 2024 roku w Polsce było zarejestrowanych łącznie 69 020 samochodów osobowych i użytkowych w pełni elektrycznych (BEV – battery electric vehicles). Prezes PZPM, Jakub Faryś, poinformował, że w czerwcu, podobnie jak w poprzednich miesiącach, liczba rejestracji pojazdów elektrycznych i hybryd plug-in wzrosła o około 50% w porównaniu do poprzedniego roku. Dodał również, że dynamicznie rośnie import samochodów używanych, podczas gdy rejestracje nowych pojazdów utrzymują się na podobnym poziomie jak w ubiegłym roku.
Na koniec czerwca 2024 roku po polskich drogach poruszało się 119 297 samochodów osobowych z napędem elektrycznym. W tej liczbie znajduje się 62 125 w pełni elektrycznych aut BEV oraz 57 172 hybryd typu plug-in (PHEV – plug-in hybrid electric vehicles). Elektryczne pojazdy dostawcze i ciężarowe stanowiły 6 926 sztuk. Dodatkowo, liczba elektrycznych motorowerów i motocykli wzrosła do 21 382 sztuk, a liczba hybrydowych aut osobowych i dostawczych wyniosła 819 972 sztuk. W Polsce wzrosła również flota autobusów zeroemisyjnych do 1 357 sztuk, z czego 1 293 to pojazdy bateryjne, a 64 to pojazdy wodorowe.
Rozwój infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych również postępuje. Na koniec czerwca 2024 roku w Polsce funkcjonowało 7 255 ogólnodostępnych punktów ładowania (4 002 stacje). Z tych punktów, 29% stanowiły szybkie ładowarki prądu stałego (DC), a 71% to punkty wolnego ładowania prądem przemiennym (AC) o mocy do 22 kW. W samym czerwcu uruchomiono 345 nowych punktów ładowania, co znacząco ułatwia korzystanie z pojazdów elektrycznych w kraju.

Dalszy rozwój elektromobilności w Polsce zależy od kontynuacji rozbudowy infrastruktury ładowania oraz wprowadzenia dodatkowych zachęt dla nabywców pojazdów elektrycznych. Wzrost liczby pojazdów zeroemisyjnych na polskich drogach to nie tylko krok w stronę ochrony środowiska, ale również możliwość unowocześnienia krajowego sektora transportu.